Airdrop Çalışmıyor: iPhone Airdrop Çalışmıyor & Cihaz Görmüyor

Airdrop çalışmıyor sorunu nedenleri ve çözümleri: Macbook ve iPhone Airdrop çalışmıyor, cihazları görmüyor sorununun çözümleri...

Airdrop, Apple kullanıcılarının güvenli bir şekilde dosya paylaşmasını sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Dosya paylaşımı yapılacak bütün cihazlarda Wi-Fi ve Bluetooth açık olduğu sürece Airdrop sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Fakat kullanıcılar bazı durumlarda Airdrop çalışmıyor ya da Airdrop cihazları görmüyor sorunu ile karşılaşmaktadır. Airdrop sorunlarının nasıl çözüleceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Airdrop Nedir ve Ne İşe Yarar?

AirDrop, fotoğraf, video, belge, kişi gibi dosyaları gönderip almanıza olanak sağlamak için tasarlanmıştır. iPhone, iPad ve Mac’ler arasında kullanılabilir. AirDrop ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk şey aygıtlarınızın bunu desteklediğinden emin olmaktır.

Kullanışlı ve hızlı olmasına rağmen bazen beklendiği gibi çalışmayabilir. AirDrop çalışmıyorsa deneyebileceğiniz bazı adımlar vardır.

AirDrop Neden Çalışmıyor

Airdrop çalışmıyor veya Airdrop görmüyor sorunlarının nedenleri genellikle ayarlarla ilgilidir. Bunun yanı sıra eğer Wi-Fi ve bluetooth donanımında bir sorun meydana geldiyse Airdrop çalışmaz.

Airdrop Çalışmıyor Sorunu Çözümleri

Cihazınızın AirDrop’u Desteklediğini Kontrol Edin

iPhone ve iPad: iOS’ta AirDrop’u kullanmak için iPhone 5 veya üstü, iPad 4 veya üstü, iPad mini veya beşinci nesil iPod touch’a sahip olmanız gerekmektedir.

Mac: 2012 ve sonrasında piyasaya sürülen ve OS X Yosemite veya sonrası yüklü olan tüm Mac modelleri AirDrop’u destekler.

AirDrop Ayarlarını Kontrol Edin

iPhone Airdrop görmüyor ve dosya paylaşamıyorsanız Airdrop ayarlarını kontrol edin.

AirDrop çalışmıyorsa “Alma Kapalı” seçeneği açık olabilir. Bu ayar herhangi birinin AirDrop üzerinden sizinle herhangi bir şey paylaşmasını engeller.

“Herkes” seçeneği herhangi bir göndericiden gelen bütün paylaşımları kabul eder. “Sadece Kişiler” seçeneği ise e-posta adresi veya cep telefonu numarası kişilerinizde kayıtlı olan kişilerden dosya kabul eder.

Airdrop Ayarları Nasıl Kontrol Edilir?

Airdrop ayarlarını kontrol etmek için bluetooth simgesinin üzerine basılı tutun. Daha sonra Airdop’u seçin. Karşınıza Alma Kapalı, Herkes ve Sadece Kişiler ayarları çıkacak.

Bir diğer yöntem ise Ayarlar > Genel > Airdrop adımlarını takip etmektir.

Mac’te AirDrop ayarlarını yapmak için

Mac’inizde Finder açın. Finder kenar çubuğundan AirDrop’u seçin. Airdrop seçeneğini göremiyorsanız Command-Shift-R klavye kombinasyonunu kullanın. “Beni şu kişiler bulabilsin” yazısının üzerine tıklayıp “Herkes”i seçin.

Wi-Fi ve Bluetooth Açın

AirDrop, dosyaları kablosuz olarak aktarmak için Wi-Fi ve Bluetooth’u kullanmaktadır. Wi-Fi ve Bluetooth düzgün çalışmıyorsa Airdrop da çalışmaz. Bu yüzden Airdrop çalışmıyor sorunu ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken Wi-Fi ve Bluetooth’un da açık olduğundan emin olmaktır.

Kişisel Erişim Noktasını Devre Dışı Bırakın

Başka bir aygıta internet erişimi sağlamak için iPhone’unuzda bir Kişisel Erişim Noktası açıksa AirDrop çalışmaz. Tek çözüm Kişisel Erişim Noktası’nı kapatmaktır. AirDrop üzerinden dosya aktardıktan sonra tekrar açabilirsiniz.

Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası adımlarını takip ederek kişisel erişim noktasını kapatın. Kişisel erişim noktası gri görünüyor ve üzerine basılmıyorsa ilk önce Hücresel Veri’yi açın. Daha sonra ikisini de kapatarak Wi-Fi açın.

Cihaz Kilidinin Açık Olduğundan Emin Olun

Cihazınız kilitliyse veya kapalıysa başka birine AirDrop ile dosya göndermek için kullanılabilir bir aygıt olarak görünmez. AirDrop üzerinden bir dosya almak istiyorsanız iPhone veya iPad’inizin açık olduğundan ve ekran kilidinin açık olduğundan emin olun.

Aygıtları Birbirine Yakınlaştırın

Paylaşım yapacak cihazlar aynı Wi-Fi ağına bağlı değilse bluetooth kullanır. Bluetooth, yeni iPhone modellerinde yaklaşık 10 metre menzile sahiptir. Bu nedenle AirDrop’u kullanmak istediğiniz iki cihazın da bu alan içinde olduğundan emin olun, aksi takdirde Airdrop çalışmayabilir.

Mac’inizdeki Güvenlik Duvarını Sınırlayın

Dosyaları bir Mac’e AirDrop ile göndermeye çalışıyor ancak gönderen aygıtta seçenek olarak görünmüyorsa, Mac’inizin güvenlik duvarı seçeneklerini değiştirin.

Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Asma kilide tıklayın ve bilgisayar parolanızı girin > Güvenlik Duvarı, adımlarını takip edin.

Tüm gelen bağlantıları engelle seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Cihazınıza Hard Reset Atın

Yukarıdakilerin hiçbiri AirDrop sorunlarını çözmediyse hard reset atmayı deneyin. Bu işlem cihazınızın modeline bağlı olarak farklılık göstermektedir.

  • iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • 7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye