iPhone Face ID Tamiri & Face ID Sorunları | Fixplan Türkiye

iPhone Face ID sorunları birkaç sebeple ortaya çıkabilir. Face Id Mevcut Değil en yaygın sorunlardan biridir.

Face ID bir yüz tanıma sistemidir ve iPhone kullanıcılarına günlük hayatta büyük kolaylık sağlar. Face ID, ilk olarak iPhone X modelinde tanıtıldı. Daha sonra, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR da dahil olmak üzere iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde de yer aldı. Face ID’nin sağladığı kolaylıklar bir yana, arızalanması da kolay bir donanımdır. Arıza, bazen yazılımsal bir sebepten dolayı ortaya çıksa da genellikle parça kaynaklı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Sorunu çözmek için evde deneyebileceğiniz yöntemler vardır. Fakat, donanım sorunları için mutlaka iPhone Face ID tamiri yapılması gerekmektedir.

Face ID Parçaları Nedir?

iPhone cihazınızın ekranında bulunan çentik kısmında True Depth adı verilen bir kamera sistemi bulunmaktadır. Bu kamera sisteminin içinde Face ID’nin çalışmasına sağlayan sensörler bulunur. Bu sensörler;

Dot Projector, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Flood Illuminator, Infrared Camera’dan oluşmaktadır.

Bu sensörlerin yanı sıra, ön kamera ve ahize de aynı mekanizma üzerinde yer alır. Bu yüzden, Face ID sensörlerinde bir sorun olmasa bile ön kamera ve ahizeye bağlı olarak Face ID bozulabilir.

iPhone Face ID Arızaları & Uyarıları Nedir?

 • Telefonu açtığınızda “Face ID Mevcut Değil” uyarısı.
 • Face ID belirlemeye çalışırken “Face ID Mevcut Değil” uyarısı.
 • Face ID belirlemeye çalışırken yüzünüzü aşağı/yukarı oynatın uyarısı.

Bu uyarıların yanı sıra Face ID çalışmıyor, Face ID yüzü tanımıyor, Face ID kullanılamıyor sorunları ile karşı karşıyaysanız yazımızı okumaya devam edin.

iPhone X Face ID Tamiri

iPhone’larda yüz tanıma özelliği en çok bozulan model iPhone X modelidir. Çünkü Face ID özelliği ilk olarak iPhone X modelinde kullanıldı. Bu yüzden yüz tanıma özelliği en çok bu modellerde arızalanmaktadır.

Face ID Arızalanmasının Sebepleri Nelerdir?

 • Sıvı hasarı,
 • Kısa devre,
 • Darbe ve düşme,
 • Ekran, ön kamera ve ahize değişimi sırasında teknisyen hatası.

Deneyebileceğiniz Hızlı Çözümler

Face ID’yi kullanamıyorsanız evde deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler, telefonunuzda donanım ve parça kaynaklı bir arıza yoksa işe yarayabilir. Donanım ve parça kaynaklı bir sorun varsa Face ID tamiri yapılmalıdır.

 1. iPhone’unuzun kamerasını temizleyin. Ekranın çentik kısmını engelleyen herhangi bir toz, ekran koruyucusu ya da ekran kılıfı, Face ID’nin çalışmamasına neden olacaktır.
 2. iPhone’u doğru mesafede tuttuğunuzdan emin olun. Yüzünüz çok uzak veya çok yakın tuttuğunuzda Face ID yüzünüzü okumayacaktır.
 3. Etrafınızın çok kalabalık olmadığına ve ışığın arkanızdan vurmadığına emin olun
 4. Kaydedilmiş Face ID ayarlarını silin ve yeniden kurun.
 5. iOS’u güncelleyin.

iPhone Face ID Mevcut Değil Uyarısı

Bu uyarıyı, telefonunuzu açtığınızda ya da Face ID’yi belirlemeye çalışırken görüyor olabilirsiniz. Eğer bu uyarıyı görüyorsanız, bunun birkaç sebebi olabilir. Arızanın sebebini bulmak için kendinize şu soruları sorun:

 • iPhone Face ID sensörleri telefonunuzla eşleşen orijinal parçalar mı?

Face ID donanımının olduğu bölgede ahize hoparlörü bulunur. Face ID’nizde hiçbir problem olmasa bile ahize hoparlörü değişimi yaptırdıysanız, Face ID çalışmaz duruma gelebilir.

iPhone yüz tanıma özelliğini korumak için ahize hoparlörü değişim hizmetini uzman bir teknik serviste almanız gerekmektedir. Çünkü bu işlem basit bir parça değişimi değildir. Yazılım desteği ve orijinal parça tedariği gerektirir.

 • Sensörlerin flexleri sağlam mı?

Uzman olmayan teknisyenler tarafından iPhone ekran değişimi yapıldığına Face ID sensör flexlerine zarar gelmektedir. Bu yüzden ekran değişimi öncesi çalışan Face ID’niz, işlem sonrası bozulduysa sensör flexleri zarar görmüş olabilir. Flexlerin zarar görmesi, darbe ve düşürme durumlarında da meydana gelebilmektedir.

 • Sensörlerde darbe, düşme ve sıvı kaynaklı bir hasar var mı?

Telefonunuz sıvı hasarı aldığında telefonun çeşitli bölgelerinde kısa devre meydana gelebilir. Bu durum Face ID için de geçerlidir. Sensörlerden herhangi birinde sıvı hasarı meydana gelirse kısa devre sonucunda telefon, sensörlerin çalışması için gerekli olan gücü sağlayamaz.

Darbe ve düşme olaylarında ise sensör flexleri zarar görebileceği gibi sensörlerin kendisi de arızalanabilir.

Bu sorulardan bazıları, kendinizin cevap vermeyeceği, teknik sorulardır. Bu yüzden, mutlaka Face ID onarımı yapan bir teknik servise gidip arıza tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Gerekirse iPhone Face ID tamiri yapılmalıdır.

Telefonu Yukarı/Aşağı Kaldırın Uyarısı

1. Face ID belirlemeye çalışırken telefonu yukarı/aşağı kaldırın uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir uyarı aldığınızda ilk önce Proximity sensörünün çalışıp çalışmadığını belirlemeniz gerekiyor. Çalışıp çalışmadığını test etmek için;

Bir arama yapın ve telefonu kulağınıza götürmeden, elinizle ekranın üst tarafını kapatın. Elinizi kapattığınızda ekran kararıyor, elinizi çektiğinizde ekran geri geliyorsa Proximity sensörü sorunsuz bir şekilde çalışıyordur.

2. Proximity sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa;

Ön kamerada portre modu ile fotoğraf çekin. Portre modu sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa arıza, ahize hoparlör flexinde olabilir.

Önceden de belirttiğimiz gibi, uzman olmayan kişiler tarafından değiştirilen ahize hoparlörü flexi, Face ID’nin bozulmasına neden olur. Face ID’nin çalışır duruma gelmesi için mutlaka anakart birimi bulunan, donanımlı servislerde uzman kişiler tarafından değişim yapılmalıdır.

3. Proximity sensörü çalışıyor ve portre modunda fotoğraf çekebiliyorsanız, Dot Projector adlı sensör bozulmuş olabilir. Bu arızayı tespit etmek ve onarımını yapmak için Face ID tamiri yapan donanımlı bir teknik servise gitmeniz gerekmektedir.

iPhone Servis Face ID Tamiri & Fiyatı

Profesyonel, eğitimli ve sertifikalı Fixplan teknisyenlerimiz, Face ID tamiri işlemini anti-statik özelliğe sahip anakart biriminde gerçekleştirmektedir. Face ID tamiri çok hassas bir işlem olduğu için,  profesyonelce müdahale edilmelidir. Ayrıca, ekran değişimi, ahize flex değişimi gibi işlemler de servislerimizde büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Face ID bozulduysa sorun yok, Fixplan var!

Ne kadara mal olacak?

iPhone Face ID tamiri fiyatları için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Face ID tamir süresi arızaya bağlı olarak değişmektedir. Tamir süreci hakkında detaylı bilgiyi yetkili müşteri temsilcimiz sizlere verecektir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye