iPad Şarj Olmuyor Sorunu Nedenleri ve Çözümleri - Fixplan

iPad şarj olmuyor sorunu nedenleri ve çözümleri nedir? Apple onaylı serviste iPad batarya değişimi. iPad teknik servis Ankara...

iPad Şarj Olmuyor Sorunu Nedenleri & Çözümleri

iPad tabletlerde iPhone’larda olduğu gibi kronik sorunlar sık görülmez. Fakat zamana zaman, kullanıma bağlı olarak dokunmatik veya şarj sorunları meydana gelmektedir. Bu sorun iPad Pro, iPad Air ve iPad Mini olmak üzere bütün modellerde görülebilmektedir. Yazımızın devamında iPad şarj olmuyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

iPad Şarj Olmuyor: Nedenleri

iPad’iniz şarj olmuyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bunların çoğu donanımsal sorunlardır ve cihazın onarım görmesi gerekmektedir. iPad şarj sorunlarının başlıca nedenleri;

  • Kullanım süresini tamamlamış batarya,
  • Şarj adaptörü veya kablosu,
  • iPad şarj soketi arızası,
  • Darbe, düşme ve sıvı teması sonucunda oluşan anakart arızaları olarak sıralanabilir.

iPad Şarj Olmuyor: Çözümleri

Hard Reset

iPad’iniz şarj olmuyorsa denenecek ilk şey cihazınızı hard reset ile yeniden başlatmaktır. 

  • Ana ekran düğmesi olan iPad modellerinde ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesi ve orta tuşa basılı tutun. 
  • Ana ekran düğmesi olmayan iPad modellerinde ilk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın. Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşuna yapın. Son olarak, ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesine basılı tutun. 

Şarj Kablosu ve Adaptörü

Çoğu zaman insanlar şarj kablosunun ömrünün uzun olduğunu düşünürler. Fakat durum pek de böyle değildir. Şarj kabloları, eğilme, yıpranma ve bükülme gibi sebeplerden dolayı kolayca bozulmaktadır.

Böyle bir durumda, bozuk bir şarj kablosu iPad’inizin şarj olması için gereken elektrik akımını ulaştıramayacaktır. Bu yüzden, iPad şarj sorunu ortaya çıktığında ilk önce şarj kablonuzun çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. 

Aynı şekilde sorun şarj adaptöründe de olabilir. Hangi parçanın çalışmadığını tespit etmek için iPad’inizi farklı güç noktalarında şarj etmeyi deneyin.

Örneğin iPad’inizi bilgisayardan şarj etmeyi deneyebilirsiniz. Cihazınız bilgisayara bağlıyken şarj oluyorsa sorunun adaptörde olma olasılığı yüksektir. 

Şarj aleti kaynaklı şarj sorunlarının bir diğer sebebi ise cihaza uygun adaptör kullanılmamasıdır. Bunu yapmak, cihazınıza uzun vadede zarar verecektir. Çünkü cihazınızla birlikte gelen adaptörler, cihazı şarj etmek için gereken akımı göndermesi için tasarlanmıştır. Farklı bir adaptör kullandığınızda cihazınıza çok az veya çok fazla akım gönderiyor olabilirsiniz. Bu da iPad şarj sorunlarına neden olabilir. 

iPad Batarya Değişimi

iPad’lerin bataryaları, iPhone’larla kıyaslandığında daha uzun kullanma ömrüne sahiptir. Fakat, kullanım ömürleri bittiğinde veya arızalandıklarında mutlaka değişim iPad batarya değişimi yapılması gerekmektedir. Çünkü eskiyen bir iPad bataryası, şarj ve performans sorunlarına yol açmaktadır. 

  • iPad Batarya Değişimi Sonrası Şarj Olmuyor

Bu sorunun birkaç sebebi olabilir. Bunlardan biri, batarya değişimi sırasında cihazın diğer parçalarına zarar gelmiş olmasıdır. Eğer bütün parçalar olması gerektiği gibi çalışıyorsa değiştirilen batarya arızalı olabilir. Bu tür durumlarda mağdur olmamak için yapılan işlem ve ürünlere garanti veren bir teknik servis tercih edilmelidir.

iPad Şarj Soketi Değişimi ve Temizliği 

iPad tablet şarj olmuyor veya yavaş şarj oluyor gibi sorunlar yaşıyorsanız, cihazın şarj girişinde temassızlık yaratan toz veya kalıntı birikmiş olabilir. iPad şarj girişini cihaza zarar vermeden temizlemek önemlidir. Bu yüzden, doğru ekipmanları sağlayarak iPad şarj soketi temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz

Eğer şarj girişini engelleyen herhangi bir toz yoksa veya temizlik işleminden sonra da şarj sorunları devam ediyorsa iPad şarj soketi arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda iPad şark soketi değişimi sorunu çözecektir.

iPad Anakart Arızaları

Yukarıda belirttiğimiz basit bir şarj aleti incelemesi veya donanımsal bir işlem sorunun çözümü olabilir. Ancak bu çözümlerin dışında, eğer cihazınız yakın zamanda sıvı teması aldıysa veya düştüyse anakartında problem meydana gelmiş olabilir.

Apple iPad Teknik Servis Ankara

Eğer iPad cihazınızı kullanırken şarj sorunları yaşıyorsanız Fixplan teknik servisimizi ziyaret edin. Şarj arızası, şarj soketinden kaynaklanıyorsa şarj soketi değişimi veya iç-dış temizliği, bataryadan kaynaklanıyorsa iPad batarya değişimi yaptırarak cihazınızı eski performansıyla kullanabilirsiniz.

Fixplan, Apple onaylı bağımsız onarım servisidir. Orijinal Apple parçalarıyla onarım yapma hakkına sahiptir.

iPad servis ücretleri için sayfamızı inceleyebilir, daha fazla bilgi için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye