iPhone Arka Kamera Titriyor | Kamera Titremesi Neden & Çözümü

iPhone arka kamera titriyor ne yapmalıyım? iPhone arka kamera titremesi nedenleri nelerdir ve hangi yöntemlere çözülür?

Cep telefonu kamera performanslarının artmasıyla birlikte Apple da iPhone kameralarının performansını git gide artırıyor. Yine de teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin iPhone kameralarında kronik sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan biri de iPhone arka kamera titremesi. Siz de iPhone arka kamera titriyor, düzgün fotoğraf ve video çekemiyorum diyenlerden misiniz? Bu yazımızda iPhone kamera titreme sorunun nedenleri ve çözmeniz için bilmeniz gereken ipuçlarını yazıyoruz.

iPhone Arka Kamera Titremesi

Telefonuzun fotoğraf veya video çekerken titremesi, kameranın odaklanamamasına bu yüzden de fotoğrafların buğulu çıkmasına neden olur. iPhone 6 Plus, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone SE modellerinde, “iPhone arka kamera titriyor” sorunu diğer modellere göre daha çok görülüyor.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek iPhone arka kamera titremesi sorununu çözebilirsiniz. Eğer ki giderilemezse bir teknik servise gitmeniz gerekmektedir.

iPhone Arka Kamera Titriyor Ne Yapmalıyım?

Lensi Temizleyin

Lens temizliği, iPhone arka kamera titremesini çözmenin en kolay yolu olabilir. Kameraya toz biriktiyse bu toz, kameranın ağırlığını artırabilir ve bu da kameranın dengesini etkiler. Bu sorunu gidermek için kuru bir bez ile kamera lensinizi temizlemeyi deneyin. Sakın sıvı bir temizleyici veya ıslak bir bez kullanmayın! Çünkü bu kameranın içine su girmesine neden olarak başka sorunlar açığa çıkaracaktır. 

Telefonunuzu Hard Reset ile Yeniden Başlatın

iPhone cihazınızı yeniden başlatmak, sistemsel sorunları çoğu zaman çözmektedir. Yeniden başlatma işlemi yaptığınızda sistem, süresi dolmuş ve önbelleğe alınmış içerikleri otomatik olarak silecek ve tüm yazılımları yeniden başlatacaktır. Cihazınız yeniden açıldığında ise sistemsel sorunlar çözülmüş olacaktır iPhone arka kamera titremesi yazılımsal bir sorunsa hard reset yaparak bu sorunu çözme ihtimaliniz vardır.

iPhone Modeline Göre Hard Reset Yöntemleri:

6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun. İnsanların genelde yaptığı hata bu tuşlara yeterince uzun basmamaktır. 

iTunes Kullanarak Telefon Yazılımınızı Güncelleyin (DFU Modu)

iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayarak yazılımını güncelleyebilirsiniz. Bu işlem telefonun yazılımsal olan bütün hatalarını düzeltecektir. Eğer ki, iPhone arka kamera titremesi de yazılım kaynaklı bir sorun ise bu yöntemin işinize yarama ihtimali vardır. Bu yöntem için ilk önce telefonunuzu DFU moduna almanız gerekiyor;

1) İlk önce bilgisayarınızdan iTunes programını açın ve ara kablo ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

2) Daha sonra, iPhone’u DFU moduna almak için yukarıdaki hard reset adımlarını izleyin.

3) iTunes üzerinde cihazınız gözüktüğünde üzerine tıklayın.

4) Çıkan ekranda “Geri Yükle” seçeneğini seçin.

Not: Bu işlem telefonunuzdaki verileri siler, fabrika ayarlarına döndürür. Bu yüzden, arızanın kaynağından emin değilseniz ilk önce mutlaka bir teknik servise gidin.

Mıknatıs Kullanın

Arka kamera titremesi, yazılım kaynaklı bir sorun değilse donanımsal bir sorundur. Bu da demek oluyor ki sorun direkt olarak arka kameradadır. iPhone arka kamera titremesi genellikle kameranın optik odaklayıcısının arızalanmasından kaynaklanır. Optik odaklayıcının bozulması ise telefon düştüğünde ya da darbe aldığında meydana gelmektedir.

Kameranın optik odaklayıcısını düzeltmek için mıknatıs kullanılabilir. Kameranın üst tarafına bir mıknatıs yerleştirdiğinizde titremenin kesildiğini göreceksiniz. Fakat bu geçici bir çözümdür ve mıknatısı kameradan uzaklaştırdığınız anda kamera tekrar titremeye başlayacaktır. 

Fixplan iPhone Servis Arka Kamera Tamiri

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa iPhone arka kameranızın değişime ihtiyacı var demektir.

Ne kadara mal olacak?

Arka kamera değişim fiyatları, modele göre değişmektedir. iPhone modelinize göre arka kamera fiyatı öğrenmek için websitemizin iPhone Servis Ücretleri kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Ne kadar sürer?

Arka kamera değişimi ortalama yarım saat içerisinde yapılmaktadır. Sadece aramanız ve randevu oluşturmanız yeterlidir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye