iPhone batarya değişimi ne zaman yapılmalı - Fixplan Türkiye

iPhone batarya değişimi gerekli mi, Ne zaman pil değiştirmeliyim, iPhone pil değişim ücretleri ne kadar? Tüm sorularınızın cevapları burada.

iPhone cihazlarınızda bataryalar zaman içinde ömrünü yitirir. Peki, iPhone batarya değişimi ne zaman yapılmalı?

Değişim Zamanı​

iPhone Pil Değişimi Ne Zaman Yapılmalı

  • iPhone pil şişti ise
  • iPhone aniden kapanıyorsa
  • iPhone eskisinden daha yavaş çalışıyorsa
  • iPhone pil sürekli ısınıyorsa
  • Şarj yüzdesi birden düşüyorsa
  • Kullanım süresi çok düştü ise

Batarya Değişimi

iPhone bataryanızı değiştirmenin zamanı geldi mi? Yoksa biraz daha beklemeli misiniz?

iPhone telefonunuzun düşen hızına ve performansına alışmak zorunda mı kaldınız? Sürekli hata veren telefonunuzu yeniden başlatmak bir rutininiz mi oldu? Uygulamalarınızın düzgün bir şekilde açılmasını, şarjınız bitene kadar Youtube’da rahat rahat bir şeyler izlemeyi özlediniz mi?

iPhone bataryalarının en sıkıntılı parçalarından biri olduğu bilinen bir gerçek. Bize batarya ile ilgili gelen bir çok sorudan sonra biz de böyle bir liste yapmayı uygun gördük.

Batarya Şişmesi​

Böyle bir probleminiz varsa bunu okumaya cidden ihtiyacınız var! Eğer batarya şişti ve ekrana baskı yapıyorsa, o batarya mutlaka değişmeli. Bataryanın şiştiğini farkettiyseniz sakın bastırmaya ve sıkıştırmaya çalışmayın. Çünkü batarya patlayabilir, içindeki toksik maddeler size ve çevrenize zarar verebilir.

Bataryanızın şişmeye başladığını birkaç şekilde anlayabilirsiniz. Ekranın hafif puslu beyaz bir örtüyle kaplanmış gibi görünmesinden veya ekranın telefondan yavaş yavaş çıkmaya başlaması gibi. Bu problemler sizin telefonunuzda da bulunuyorsa telefonu şarja takmayın, ısıya maruz bırakmayın ve sakın endişelenmeyin! Fixplan kapınıza kadar çözümü getiriyor.

iPhone Aniden Kapanması​

Eğer telefonunuz bataryası yarıya kadar dolu olduğu halde aniden kapanıyorsa veya %50’den %30’lara düşüyorsa kalibrasyonu bozuk olabilir. iPhone’unuzu şu şekilde kalibre edebilirsiniz:

1. iPhone pili bitip kapanana kadar telefonu kullanın.

2. Telefonunuzu orijinal bir şarj cihazıyla ve kablosuyla kesintisiz bir şekilde %100’e kadar doldurun.

3. iPhone’un şarjı dolduğunda telefonun açma-kapama ve home tuşlarına (iPhone X ve üzeri modeller için ses tuşlarından herhangi biri veya açma-kapama tuşu) ekranda Apple logosu gözükene kadar uzunca basın.

Eğer bu işlem telefonunuzu düzeltmedi ve aynı problemleri yaşamaya devam ediyorsanız, pilinizin değişim zamanı gelmiş demektir.

Meraklılar için Açıklama: Li-ion bataryaları sahip olduğu devre elemanları tarafından belirlenen bir gerilim alanına sahiptir. Bu bataryalar yaşlandıkça kendi iç dirençleri de zamanla artar. Telefon yoğun işlemci kullanan bir aşamadan geçerken, içerisinde güçlü bir akım oluşur. Bu akım bataryanın iç direncinin üzerinden geçtikçe, ısı üretilir ve bu önemli derecede bir gerilim düşüşüne neden açar. Bu gerilim düşüşünden dolayı devre, bataryada ani bir iniş olmaması için bataryayı devreden keser. Böylece batarya akım çekmeyi bırakır ve gerilimi eski haline döner. Bu döngü sürekli devam eder.

İnsan Bedeni Benzetmesi: Eskimiş bir Li-ion batarya, kolesterolle kaplanmış bir kalbe benzer. Eğer bu kalbi aşırı zorlarsanız, organlarınız için gereken kanı pompalamayabilir ve ölüme neden açabilir. Tıpkı kalp gibi, eskimiş bir batarya, telefon için gerekli enerjiyi sağlayamazsa, aniden devre dışı kalabilir.

iPhone 6 ve Üstü Kullanırken Eskisinden Yavaş Hissettirmesi​

Eğer iOS 11.3 ve üzeri kullanıyorsanız, telefonunuz yavaşlama mağduru olabilir. Yavaşlama olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

Ayarlar uygulamasına girin, ardından Pil seçeneğine tıklayın ve Batarya Sağlığı seçeneğini seçin. Eğer Maksimum Kapasite bölümünde alttaki yazıları görüyorsanız, telefonunuzda yavaşlama problemi vardır ve pilin değiştirilmesi gerekir.

iPhone 5s ve Altı Telefonların Vasat Altı Batarya Ömrü​

Eğer iPhone 5S veya altı bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuz kesinlikle CPU yavaşlamasından etkilenmiyordur. Yani batarya ile ilgili oluşacak tek probleminiz düşük kullanım ömrü olacaktır. Bataryalar sürekli kullanılan tüketim ürünleri olduğu için tutabildikleri şarj miktarı zamanla azalır. 

Bataryanızın kapasitesi telefonunuzu aldığınız ilk günden beri sürekli azalır ve bu süreçte sizde buna zamanla alışırsınız. 

Eğer bataryanız 5 saat bile olmadan bitiyorsa, değişim zamanı gelmiştir.

iPhone’un Sadece Şarja Takılıyken Çalışması​

Eğer bataryanız tamamen öldüyse, telefonunuzun şarja takılıyken bile çalışmadığı zamanlar olabilir. Ama telefonuz normalde çalışmayıp, şarja takılıyken çalışabiliyorsa, sıkıntı bataryada veya batarya bağlantı parçasında olabilir.

iPhone’un Çok Sıcak Olması​

Telefonunuz çalıştıkça batarya ısı üretir. Telefonunuzdaki lityum-iyon bataryalar bu ısıyı özümsemek ve diğer parçalar için bir kalkan görevi görmek için tasarlanmıştır. Yani eğer telefonunuza dokunduğunuz bir anda çok sıcak olduğunu hissettiyseniz, bataryanızı değiştirmeyi bir düşünün. Fakat şunu da unutmayın. Eğer sıcak bir plajda selfie çekiyorsanız, bu sıcaklığın sebebi büyük ihtimal Güneş’tir. Bataryalar sıcaklığa hassastır. Bataryanızı şu şekilde koruduğunuzdan emin olun.

  1. Ayarlar uygulamasına girin ve Pil seçeneğine tıklayın.
  2. Burada iki tane süre göreceksiniz: Kullanım ve Bekleme. Bu iki süreyi bir kenara not edin.
  3. Sonra telefonunuz ekranını kapatın ve 10 dakika hiç dokunmadan Beklemede bırakın. Eğer bir mesaj veya arama alırsanız bu teste tekrar başlamanız gerekir.
  4. 10 dakika sonra telefonunuzu açın ve gördüğünüz süreleri tekrar not edin.

Testin sonunda Bekleme süresinin 10 dakika artması, fakat Kullanım süresinin 1-2 dakikadan fazla artmaması gerekir. Eğer 1-2 dakikadan fazla arttıysa, sizi dertlerinizden batarya değişimi kurtarmayacak. Eğer test başarısız olursa sıkıntı direk batarya ile alakalı olmayabilir ve daha derin bir araştırma yapmanız gerekebilir. Aklınıza takılan konularda bizden yardım isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak, bataryalar diğer tüketim maddeleri gibi eskir ve değiştirilmeleri gerekir. Umarız bu liste bataryanızın eskiyip eskimediğini anlamanızda yardımcı olmuştur.

Unutmayın ki eğer bataryanızın değiştirilmesi gerekiyorsa, Fixplan sadece bir telefon uzağınızda!

 

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye