iPhone Dokunmatik Çalışmıyor, Dokunmatik Ekran Sorunu Çözümü Nedir?

iPhone dokunmatik çalışmıyor ne yapmalıyım? Dokunmatik ekran neden çalışmaz, Bozuk dokunmatik nasıl düzeltilir ve yöntemleri nelerdir?

Dokunmatik ekran, iPhone cihazınızı kullanırken ihtiyaç duyduğunuz en önemli kontrol aracıdır. iPhone dokunmatik çalışmıyor ise, telefonunuzu da etkin bir şekilde kullanamazsınız.

  • iPhone dokunmalara hiç yanıt vermiyor,
  • Ara sıra yanıt veriyor,
  • Ekran kendi kendine basıyor,
  • Sadece belirli bölgelerde yanıt veriyor.

Yukarıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasını yaşıyorsanız telefonunuzun dokunmatiği arızalı demektir.

iPhone Dokunmatik Sorunu Nedenleri Nedir?

Herhangi bir düşme, darbe alma veya sıvı teması sonucunda ekran dokunmatik özelliği bozulmaktadır. Dokunmatik sorunu, ekran veya anakart üzerinde oluşmaktadır. Sorunun çözümü iPhone ekran değişimi veya iPhone dokunmatik entegresi tamiridir.

Bunun yanı sıra, telefonumu düşürmedim fakat dokunmatik yine de çalışmıyor diyor olabilirsiniz. Bu durum da telefonunuzun modeli ile ilgili olabilir. Eğer iPhone 6 Plus veya iPhone X modeli bir telefonunuz varsa, dokunmatik sorunu üretimsel bir hatadan meydana gelmiş olabilir.

iPhone Dokunmatik Sorunu Çözümleri Nedir?

Ekran Koruyucunuzu Kontrol Edin

Kullandığınız ekran koruyucusu ya da başka bir aksesuar dokunmatik özelliğini engelliyor olabilir. Öncelikle telefonunuzdaki kılıf, kulaklık gibi aksesuarları çıkarıp dokunmatiğin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Daha sonra ekran koruyucusunu çıkararak tekrar deneyin.

Hard Reset

Bu yöntem kullanıcıların aklına ilk gelen çözümdür. Çünkü, hard reset sistemsel sorunları çoğu zaman çözmektedir. Yeniden başlatma işlemi yaptığınızda sistem, süresi dolmuş ve önbelleğe alınmış içerikleri otomatik olarak silecek ve tüm yazılımları yeniden başlatacaktır. Cihazınız yeniden açıldığında ise sistemsel sorunlar çözülmüş olacaktır. Eğer, iPhone dokunmatik sorunu yazılımsal bir problemse bu yöntem işinize yarayacaktır.

  •  iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • 7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
  • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara, ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun.

Bir Teknik Servise Gidin

Dokunmatik sorunu her zaman yazılımdan kaynaklı bir sorun değildir. Hatta çoğu zaman donanımsal bir sorundur. Yani, sorun ekranın kendisinden kaynaklanıyordur. Bir teknik servise gidip ekran değişimi yaptırarak dokunmatik sorununu çözebilirsiniz.

Sorun ekrandan kaynaklanmıyorsa anakart üzerindeki dokunmatik entegresinde bir sorun vardır. Dokunmatik sorunu anakart üzerinde olduğunda genellikle ekran kendi kendine basıyor sorunu yaşanmaktadır. Çözümü iPhone anakart tamiridir.

Fixplan iPhone servis fiyatları için websitemizi ziyaret edin.

iPhone Dokunmatik Sorunu Nasıl Engellenir?

iPhone dokunmatik sorunu çoğu zaman engelleyebileceğiniz bir problemdir. Tabi ki bu durum dokunmatik sorununun kronik bir sorun olmadığı modellerde geçerlidir. Cihazınızın ileride dokunmatik sorunu çıkarmaması için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Telefonunuzdaki Uygulamaları Kontrol Edin

Dokunmatik çalışmaması, telefonunuzdaki hatalı bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Eğer şüphelendiğiniz bir uygulama varsa hemen silin ve uygulamaları güvenilir bir kaynaktan indirdiğinize emin olun.

  • iPhone Cihazınızı En Son Sürüme Güncelleyin 

Telefonunuzu en son sürüme güncelleyerek telefonunuzda yazılım kaynaklı sorunların oluşma ihtimalini düşürün.

  • Ekranınızı Düzenli Aralıklarla Temizleyin

Ekran kirli ya da ıslak olduğunda dokunmatik çalışmayabilir. Bu yüzden, telefonunuzu ıslak ve kirli ellerle kullanmamaya özen gösterin. Ekranınızı düzenli bir şekilde silerseniz bu ihtimali en aza inecektir. 

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye