iPhone Ekran Değişimi - Orijinal ve Yan Sanayi Ekran Kıyaslaması

iPhone Ekran kırıldı veya bozuldu ve değişim yaptırmak istiyorsunuz. Peki orijinal ekran ve yan sanayi ekran farkları nedir, fiyatı nedir?

iPhone Orijinal Ekran ve Yan Sanayi Ekran Kıyaslaması

iPhone ekran değişimi sırasında size orijinal ve yan sanayi ekran önerebilirler. Böyle bir durumda hangi seçeneği seçmeniz gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ekran Farkları

Fiyat

Orijinal ile kaliteli bir yan sanayi arasında büyük bir fiyat farkı yoktur.​

Görüntü Kalitesi​

Orijinal ekranların görüntü kalitesi her zaman daha iyidir.​

Dayanıklılık​

Orijinal ekranlar daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.​

Batarya​

Orijinal ekranlar, yan sanayi ekranlara göre daha az pil tüketir.​

Neden Orijinal Ekran ?​

Orijinal iPhone Ekran Kalite Farkları

 • Daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü
 • Renk kalibrasyonu ve çözünürlüğü daha yüksek
 • Batarya kullanımı daha az, pil ömrü uzun
 • Kalite farkları yok (A, A+, AAA)
 • Fixplan tarafından bir yıl garantili

Bizim Tavsiyemiz​

Bizim tavsiyemiz Orijinal ekranlardır. Orijinal ekranlar üzerinden daha fazla para kazandırdığımızı düşünebilirsiniz, ancak durum öyle değil. Orijinal ekran öneriyoruz çünkü; çok daha yüksek kalitelidir, daha uzun ömürlüdür ve fiyat farkı oldukça azdır.

Orijinal & Yan Sanayi​

iPhone ekran değişimi için Fixplan, müşterilerine iki seçenek sunar. Orijinal veya bir “yan sanayi” ekran sunulur.
En yaygın soru “Fark var mı – hangisini önerirsiniz?”.

iPhone Orijinal Ekran ve Yan Sanayi Ekran Farkı​

Orijinal iPhone ekranları, Apple için üretilmiş ve Apple tarafından onaylanarak kullanılan ekranlardır. Yan sanayi ekranlar ise iPhone cihazlar ile uyumlu alternatiflerdir ve çoğu Çin’deki şirketler tarafından, tamamen bağımsız olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Cevabımız basit – orijinal ekran her zaman bizim tavsiyemizdir. Bazı insanlar orijinal ekranlar üzerinden daha fazla para kazandırdığımızı düşünebilir, ancak durum öyle değil. Orijinal ekran öneriyoruz çünkü; çok daha yüksek kalitelidir, daha uzun ömürlüdür ve fiyat farkı oldukça azdır.

Aslında sadece orijinal ekranlar ile hizmet sunmayı tercih ediyoruz ancak birçok insanın sadece fiyatı odaklı olması, alternatif seçenek sunmamızda en büyük sebep. Kaliteli yan sanayi ekranlarda, ilk bakışta bir fark olduğunu bile anlamazsınız!

Fixplan servisleri, orijinal ekranların dışında, yer yüzünde üretilmiş en kaliteli yan sanayi ekranları kullanmaktadır. Buna rağmen, müşterilerimize orijinal ekranları tavsiye etmekteyiz.

Ekranların Farkını Görün​

Fixplan servislerine gelen birçok müşteri, daha önce farklı yerlerde taktırdıkları yan sanayi ekranların kalitesinden gerçekten memnun kalmadığını belirtir.

Bu duruma çok şaşırmıyoruz. Fotoğraflarda, takılan kopya ekran ile orijinal bir Apple ekranı arasında büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz.

Yan sanayi ekranlarda çok daha düşük parlaklık, kontrast ve canlılık vardır – genellikle “solmuş” görünür. Mikroskop ile yapılan yakın çekimlerde çok daha düşük çözünürlüğe sahip olduğu açıkça görülmektedir.

Düşük kaliteli kopya ekranlar kullandığınızda tekrar ekran değiştirmek için iki kez ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

ÖNEMLİ DETAY
Yan sanayi ekranlarda 10’dan fazla kalite standartı vardır ancak hiç kimse ekranlarına “B Kalite” demez. Piyasada hep A, A+, A++, AA, AAA gibi kalite isimleri mevcuttur.

Orijinal Ekran Fiyat Farkı Değer Mi?​

Kopya ekranlar ve orijinaller arasındaki fiyat farkı cihazlara göre değişmekle birlikte, aradaki fiyat farkı çoğu kez buna değer.

Fiyatlarımızı rakiplerimizle karşılaştırıyoruz ve çok ekonomik fiyatlara hizmet sunduğumuzu biliyoruz. Rekabet edebilmek için piyasadaki en yüksek kalitede yan sanayi ekranları sunmamıza rağmen, müşterilerimize her zaman orijinal tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Retina veya OLED ekranlı bir iPhone için binlerce lira harcadığınızda, 10.000₺ değerindeki telefonunuzu sahte gibi gösteren, düşük kaliteli bir ekranla değiştirmenin bir anlamı yoktur! Aynı zamanda sorun yaşamamanız ve daha uzun ömürlü bir ekran olması da çok önemlidir.

Yan Sanayi Ekranlarda Sıklıkla Görülen Problemler​

 • Zayıf parlaklık, kontrast ve canlılık
 • Yüksek pil kullanımı
 • Çok daha düşük çözünürlük ve sonuçta “kaba” bir görünüm
 • Düşük görüntü yenileme hızı
 • Dokunmatik hassasiyeti
 • Uyuşmayan Parçalar

Batarya Kullanımı
Çoğu iPhone yan sanayi ekranının performans özellikleri (batarya kullanımı vb.) orijinal ekranlar ile aynı değildir. Sonuç olarak, daha fazla pil kullanırlar, pil ömrünün daha çabuk bitmesine ve cihazın daha fazla ısınmasına neden olabilirler.

Dokunmatik ve Sensörler
Orijinal ve “kopya” ekranı arasındaki en önemli farklardan biri, digitizer’ın (dokunmatik sensör) nasıl tasarlandığıdır. Apple, ekranın bir parçası olarak üretmekte, ancak yan sanayi ekranlarda ise camın üzerindedir. Bu nedenle orijinal ekranda cam değişimi yapılabilmekte ancak yan sanayi ekranlarda yapılamamaktadır.

Bakınız: Cam değişimi avantaj ve dezavantajları hakkındaki yazımız.

Düşük Kaliteli LCD Paneller
LCD panelin görüntü kalitesi diğer önemli bir konudur.

Bu uyumsuzluğun cihazınıza farklı zararlar vermesi de mümkündür.

Diğer sorunlar
Genel olarak, yan sanayi ekranlar ve ekran camları orijinaller kadar dayanıklı değildir. Telefonu düşürmüş olmanıza bile gerek yok; gündelik kullanımda dahi kırılabilir veya bozulabilir.

Muhtemel Sorunlar
Apple yan sanayi ekranların bir iOS güncellemesi ile çalışmasını durdurulabilir.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye