iPhone Ekran Kararması Sorunu Nedir? iPhone Ekran Karardı Çözümleri

iPhone ekran kararması nedenleri ve çözümleri nedir, iPhone ekran karardı ama açılıyor, iPhone ekranda görüntü yok, backlight değişimi.

iPhone’lar dayanıklı ve sağlam cihazlar olsalar bile cihazı uzun süre kullandığınızda birçok sorun meydana gelmektedir. Gerçekten dikkatli ve özenli kullanırsanız telefonunuzun kullanma süresini uzatabilirsiniz. Fakat çoğu iPhone kullanıcısı, kullanımdan kaynaklanan aşınma ve yıpranma nedeniyle bir sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunlardan biri de iPhone ekran kararması sorunudur. Bu genellikle cihaz özensiz kullanıldığında, darbe veya düşme olayları yaşandığında meydana gelmektedir.

iPhone Ekran Kararması Nedir?

Bazen iPhone ekranının aniden karardığı durumlar yaşayabilirsiniz. Telefonun şarjı tamamen dolu olmasına rağmen telefon açılmıyor gibi görünür ve ekran görüntüsü gelmez. Bu gibi durumlarda, telefona gelen mesaj ve bildirim seslerini veya gelen arama sesini duyabilirsiniz. Fakat, görüntü bir türlü gelmez. 

Çoğu zaman, iPhone ekran kararması sorunu yaşayan kullanıcılar iPhone hiç açılmıyor sanmaktadır. sorunun ne olduğunu test etmenin kolay bir yolu vardır. Telefonunuzun ekranına bir ışık tutun. Eğer iPhone ekran karardı sorunu yaşıyorsanız, ekrana ışık tuttuğunuzda aslında telefonun açık olduğunu göreceksiniz. Eğer bir görüntü göremiyorsanız cihazınızda başka bir arıza vardır

iPhone Kapandı Açılmıyor >

Hangi Modellerde Arka Işık Sorunu Görülür?

iPhone arka ışık sorunu, diğer adıyla iPhone backlight sorunu, ekranı LCD olan modellerde görülmektedir. Bu modeller, iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8 serisi; iPhone XR ve iPhone 11 olarak sıralanmaktadır. 

iPhone 6s Plus ve iPhone 6 Plus modellerinde iPhone ekran kararması kronik bir arızadır. Yani, bu modeller üretimden kaynaklı olarak arka ışık problemi göstermeye daha yatkındır. 

iPhone Ekran Kararma Sorunu Nedenleri Nedir?

Yazılım Kaynaklı Sorunlar: 

Telefonun yazılımında bir problem veya doğru çalışmayan bir şeyler varsa, bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yazılım kaynaklı sorunların çözümü basittir. Bu yüzden kendiniz de bu sorunu çözebilirsiniz

Donanım Kaynaklı Sorunlar:

Cihazınızda ekran kararması sorunu yaşıyorsanız bu sorun, ekran veya anakart üzerinde meydana gelmiş olabilir. Her iki durumda da sorunun meydana gelme kaynağı aynıdır. Bunlar; düşme, darbe ve sıvı temasıdır. 

iPhone 7, 8, XR ve 11 modellerinde, backlight sorunu genellikle sıvı teması kaynaklıdır.

Eğer, telefonunuz fiziksel bir hasar almadıysa ve ekran kırılması gibi görülür bir hasar yoksa, ekran soketi yerinden oynamış olabilir. Ekran soketi, ekranı anakarta bağlayan kablodur. 

iPhone Ekran Değişimi >

iPhone Ekran Kararması Sorunu Çözümleri Nedir? 

  1. Hard Reset: Telefonunuzda yazılım kaynaklı bir sorun geldiyse hard reset atarak küçük problemleri düzeltme ihtimaliniz vardır. Hard reset işleminden sonra ekranda Apple logosu görüyorsanız büyük bir ihtimalle donanımsal bir sorunla karşı karşıya değilsiniz. 

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun.

  1. iPhone Teknik Servis: Backlight arızasının yazılım kaynaklı olması düşük bir olasılıktır. Eğer sorun LCD üzerinde meydana geldiyse backlight değişimi, anakart üzerinde meydana geldiyse ışık entegre değişimi yapılması gerekmektedir. Ekran ya da anakartta bir sorun görülmediyse ekran soketleri kontrol edilir ve yerine takılır.

Fixplan Çözümleri Nedir?

Fixplan teknik servislerimizde iPhone ekran kararması sorununu hangi sebepten dolayı yaşıyor olursanız olur bir çözüm bulunmaktadır. Işık entegre değişimi, backlight değişimi, ekran soketi kontrolü gibi işlemleri garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Fiyatlar, modele ve telefonunuzun ihtiyaç duyduğu onarım türüne göre değişiklik gösterebilir. iPhone servis fiyatlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edin.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye