iPhone Home Tuşu Çalışmıyor, Nedenleri & Çözümleri, Home Tuşu Tamiri

iPhone Home tuşu çalışmıyor nedenleri ve çözümleri nelerdir, AssistiveTouch kullanımı, iPhone home tuşu değişimi ve onarımı Ankara.

iPhone cihazlarımızdaki Home tuşunu ne kadar sık kullandığımızı bozulana kadar fark etmeyiz. Home tuşu bozulduğunda, tuş hiç çalışmaz, arada sırada çalışır ya da tuşa bastığınız anda çalışmaz. Her halükarda home tuşunun çalışmaması sinir bozucudur. Bu yazımızda, iPhone Home tuşu çalışmıyor sorununu, arıza nedenleri & çözümlerini, AssistiveTouch özelliğini geçici bir çözüm olarak nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

iPhone Home Tuşu Arızası Nedenleri Nedir?

Home tuşu bozulduğunuzda ilk önce arıza nedeni tespit edilmelidir. Çünkü arızayı çözme yöntemi, arızanın kaynağına göre farklılık gösterecektir. iPhone home tuşu çalışmıyor sorununun nedenleri yazılımsal ya da donanımsal olarak ikiye ayrılmaktadır. iPhone orta tuş çalışmıyor sorunu iPhone 6, iPhone 7 ya da iPhone 8 modellerinde görülmektedir.

Yazılımsal Sorunlar

Yazılımsal sorunlar Home tuşunun çalışmamasına neden olabilir. Bu tür sorunlar evde deneyebileceğiniz yöntemlerle çözülebilir. Fakat, Home tuşu donanımdan kaynaklı bir problem nedeniyle çalışmıyorsa, cihazınızın bir teknik serviste onarıma ihtiyacı vardır.

Home tuşuna bastığınızda iPhone cihazınız doğru bir yanıt vermiyorsa veya arada sırada çalışıyorsa yazılımsal bir sorun olma olasılığı yüksektir. Tuş, fiziksel olarak sinyal gönderse de yazılım bu sinyale yanıt vermiyor olabilir. iPhone’unuzun yazılımı bozulduğunda veya aşırı yüklenme olduğunda da Home tuşu çalışmayı durdurabilir.

Donanımsal Sorunlar

  • Aşınma ve yıpranma

Bazı durumlarda, özellikle telefonların tozlu ya da kirli ortamlarda kullanıldığı durumlarda, Home tuşu dokunmalara karşı daha az duyarlı hale gelmektedir. Böyle bir durumda tuş temizlenip, çalışıp çalışmadığı yeniden kontrol edilmelidir.

  • Darbe ve Düşme Sonucu Bağlantı Kopması, Sıvı Teması

Home tuşu,iPhone cihazınızın ekranına bağlıdır ve iki adet kablo buradan gelen sinyalleri anakarta iletir. Eğer iPhone cihazınızın ekranı zarar gördüyse ya da ıslandıysa Home tuşunun kablolarından biri de zarar görmüş olabilir. Böyle bir durumda, hasarın ciddiyetine göre onarım veya değişim yapılmaktadır.

  • Hatalı İşlemler ve Teknisyen Hatası

Eğer, ana ekran tuşu çalışmıyor sorunu başınıza bir onarım sonrası geldiyse cihazınızın onarımı sırasında teknik hata meydana gelmiş olabilir. Örneğin, iPhone ekran değişimi sırasında gerekleşen bir teknisyen hatası, home tuşunun bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden, iPhone onarım işlemlerinizi garanti belgesiyle çalışan uzman teknik servislerde yaptırmalısınız.

iPhone Cihazımı Tuş Olmadan Nasıl Kullanırım ?

Home tuşu çalışmadığı zaman kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorun, uygulamalardan çıkıp ana ekrana dönememeleridir. Neyse ki, iPhone cihazlarımızda AssistiveTouch adlı bir erişilebilirlik özelliği bulunmaktadır. AssistiveTouch, iPhone ekranına sanal bir giriş tuşu eklemenize yarar.

Eğer siz de şu an bu yazıyı okuyorsanız ve bir uygulamanın içinde sıkışıp kaldıysanız, iPhone’unuzu tamamen kapatıp yeniden açın. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin.

  • AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir?

Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > AssistiveTouch

Bu özellik ekrana dokunma güçlüğü çekiyorsanız veya Home tuşu çalışmıyorsa iPhone’unuzu kullanmanızı sağlar. AssistiveTouch ekranda belirdikten sonra, ekran üzerinde istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. iPhone home tuşu çalışmıyorsa bu özelliği geçici olarak kullanabilirsiniz.

iPhone Home Tuşu Arızası Çözümeleri Nedir?

  • Home Tuşunda Fiziksel Bir Zarar Olup Olmadığını Kontrol Edin

Baş parmağınızla tuşu basın. Normal mi yoksa sıkışmış gibi mi hissettiriyor? Parmağınızı hafifçe bir yandan diğer yana hareket ettirin. Home tuşuna dokunduğunuzda gevşemiş ya da olduğu yere sıkışmış bir his verebilir. Eğer bu tür, normal olmayan bir durum varsa donanımsal bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

  • Home Tuşunu “Kalibre” Edin

Kalibre etmek teknik bir terimdir ve tuşun, telefonunun yazılımıyla uyumlu bir halde çalışma durumudur. Home tuşu yazılımla kalibre olmadığı zaman tuşa bastıktan sonra yavaş geri dönüt alırsınız. Bu yüzden, aşağıdaki adımları takip ederek tuşu kalibre etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle, iPhone cihazınızda önceden kurulmuş olan bir uygulamayı açın. Fotoğraflar, Takvim, Notlar gibi bir uygulama olabilir.

Daha sonra ekranda telefonu kapat seçeneği çıkana kadar telefonunuzun kapatma tuşuna uzunca basın. 

Telefonunuzu kapatmayın. Bunun yerine, çıkan ekran kaybolana kadar Home tuşuna yaklaşık 10 saniye basılı tutun.

  • Cihazınızı iTunes ile Yeniden Yükleyin

Home tuşunun arada sırada çalışması yaygın bir sorundur ve bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Öncelikler, cihazınızda en son iOS güncellemesinin kurulu olduğundan emin olun.

Cihazınızı geri yüklemeden ve iOS yazılımını yükseltmeden önce, tüm verilerin icloud veya iTunes’a yedeklendiğinden emin olun. Telefonunuzu geri yüklemek için telefonunuzu iTunes’a bağlayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan cihazınızı bulup “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın. 

  • Home Tuşunu Temizleyin

Tahmin edeceğiniz üzere, telefonunuzun parçaları belirli bir süre sonra kiri ve tozu toplayabilir. Bu parçalar şarj soketi, hoparlör, mikrofon olabileceği gibi Home tuşu da olabilir. Bu durum, iPhone Home tuşu çalışmıyor sorununun bir diğer yaygın nedenidir. Cebinizdeki veya çantanızdaki toz, kir ve küçük parçalar home tuşunu çevreleyen çatlağa kolayca girmektedir. 

iPhone Home Tuşu Değişimi & Touch ID

iPhone home tuşu çalışmıyor sorunu; sıvı hasarı, darbe ve düşme gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa iPhone home tuşu değişimi veya onarımı  gerektirmektedir. Sorunun kaynağına göre home tuşu tamir edilebilir. Böylece Touch ID özelliği bozulmaz. Fakat, onarımın mümkün olmadığı durumlarda home tuşu değişimi gerekmektedir. Bu durumda tuş, Touch ID özelliğini kaybetmektedir. 

Fixplan Çözümleri

Fixplan teknik servislerimizde, iPhone home tuşu onarımı ve iPhone home tuşu değişimi yapılmaktadır. Bu işlemler, özen ve uzmanlık gerektirmektedir. Uzman ve sertifikalı teknik ekibimiz, her işlemi titiz bir şekilde yapmaktadır. Yapılan tüm işlemlere garanti verilmektedir.

iPhone servis fiyatları ve onarımlar hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edin.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye