iPhone İç Ekran (LCD) Kırılması | Ön Cam & Ekran Değişimi

iPhone iç ekran (LCD) kırılması durumunda Ekranda siyah noktalar, renksiz alanlar, mürekkep benzeri lekeler veya bulanık bölümler ...

Telefonunuzu yere mi düşürdünüz? Ya da suya mı düştü? Hayatımızın her alanında telefonlarımız yanımızda. Ne kadar dikkatli olursak olalım telefonu düşürmek veya bir yere vurmak kaçınılmaz hale geliyor. iPhone ekranları darbelere dayanıklı şekilde tasarlansa da düştüğü zaman kırık cam veya kırık iç ekran ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu yazımızda iPhone iç ekran kırılması ve cam kırılmasının farklarını açıklıyoruz. 

iPhone İç Ekran Kırılması

Kırılmış bir ekran iPhone’unuzun bozulduğu anlamına gelmez. iPhone ön cam kırılması ve iç ekran kırılması durumunda tek tamir yolu iPhone ekran değişimidir.

Cam ve LCD arasındaki fark nedir?

iPhone ekranlar birçok katmandan oluşmaktadır. Bu katmanların görevi ışığı dağıtmak, görüntü sağlamak, dokunmatik özelliğini çalıştırmaya yaramaktadır. iPhone ekran katmanlarının içten dışa doğru sıralaması aşağıdaki şekildedir.

 • Metal plaka
 • Backlight
 • LCD
 • Polarizer
 • Dokunmatik
 • OCA
 • Cam

Cam ve LCD arasındaki farklar ise:

1. Cam ekran, iPhone ekranının dış katmandır. Apple, iPhone cihazlarda ince, güçlendirilmiş ve çizilmeye karşı dayanıklı Gorilla Glass kullanılmaktadır.

2. İç ekran denilen LCD ise, cihazın görüntü ve dokunmatik işlevinden sorumludur.

Peki hangi ekran kırıldı?

Çoğu zaman, ekrandaki hasar oldukça belirgindir. Kırık ön cam üzerinde örümcek ağı desenlerini  gibi kırıklar görürsünüz. Ancak bazen cam ekran sağlam olur ve kullanmaya çalışana kadar hasarı fark etmeyebilirsiniz.

iPhone iç ekran kırıldıysa:

 • Ekranda siyah noktalar, renksiz alanlar, mürekkep benzeri lekeler veya bulanık bölümler görebilirsiniz. Ekranda beliren yeşil çizgi de bu belirtilerden biridir.
 • Ekran tamamen siyah olabilir. Bu durumda ekranın üzerine bir ışık tutarak kırık olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
 • Dokunmatik hassasiyetinin azalması, dokunmatiğin tamamen çalışmayı durdurması.

Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, kırık bir LCD ekranla karşı karşıyasınız demektir. Cam kırılmış ancak ekran görüntüsü netse ve dokunmatik özelliği çalışıyorsa cam ekran kırılmış demektir.

iPhone Ön Cam Değişimi & Ekran Değişimi

iPhone iç ekran kırılması, cihazın dokunmatik ekranının çalışmasını engeller veya görüntüyü bozar. Bu durumda, iPhone ekran değişimi yapılmaması gerekir.

İç ekranın sağlam olduğu fakat ön camın kırıldığı durumlarda ise iPhone ön cam değişimi yapılmaktadır. Fakat bu işlem her açıdan sağlıksızdır. Ön cam değişimi yapılan iPhone cihazların ekranı kırılmaya daha yatkındır, kolay çizilir, görüntü kalitesi düşüktür ve iPhone dokunmatik arızası çıkarır.

iPhone Cam Değişimi & Ekran Değişimi

Bu yüzden sadece iç ekran veya ön cam kırılmış olsa bile en güvenilir işlem iPhone ekran değişimi olacaktır.

Diğer iPhone İç Ekran Arızaları

İç ekran (LCD) direkt olarak zarar görmemiş olsa bile dolaylı yollardan zarar gördüğü için arızalanabilir.

 • Kırık ekranı tamir ettirmemek: iPhone’unuzun ekranı kırıldığında zaman kaybetmeden tamir ettirmeniz önemlidir. Çünkü toz ve su ekrandaki çatlaklardan sızarak ve LCD ekran hasarına neden olabilir. Kırık ekran kullanmak hem telefon sağlığı hem de kullanıcı sağlıyı açısından zararlıdır.
 • Su veya sıvı hasarı: Telefonunuzu suya veya başka bir sıvıya düşürürseniz, sıvının bir kısmı telefonun içine sızabilir ve LCD ekrana zarar verebilir.
 • Isı: Telefonunuzu ısıya maruz bırakmak LCD sorunlarına neden olabilir.
 • Düşme: Cam ve ekran koruyucunun telefonunuzun LCD’sini herhangi bir hasardan koruması beklenir. Ancak, telefon sert bir şekilde düşerse, darbe yine de LCD arızalarına neden olabilir.
 • Servis geçmişi: iPhone ekran değişimi sonrası iç ekran arızası ortaya çıktıysa bunun sebebi ekran değişimini uzman bir teknisyen tarafından yapılmamış olmasıdır. Teknisyen yeterli teknik bilgi sahip olmayabilir veya düşük kalitede bir ekran kullanmış olabilir

Fixplan iPhone Teknik Servis

Fixplan, Apple Onaylı Bağımsız Onarım Sağlayıcısıdır ve orijinal parçalar kullanarak hizmet verme yetkisine sahiptir. iPhone cihazların ekranlarında oluşan sorunlar için hem orijinal Apple ekranlar hem de en yüksek kalitede Fixplan ekranlar kullanılmaktadır. Fixplan servisleri tarafından yapılan ekran değişimlerinde, ekran değişimlerinde 6 aya kadar garanti sağlanmaktadır.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye