iPhone Kamera Arızaları Nedir? Kamera Arızaları Nedenleri & Çözümleri

iPhone kamera arızaları nedir? iPhone kamera arızaları nedenleri ve çözümleri, kamerada siyah ekran, kamera titriyor, kamera çalışmıyor.

iPhone, şık tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle benzersiz özelliklere sahiptir. Fakat yine de, kullanıcılar iPhone’daki kamera arızalarından şikayet etmektedir. Bu arızalar kullanıcılar için can sıkıcı olmaktadır. Bu yazımızda iPhone kamera arızalarının nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

Yaygın Kamera Arızaları Nedir?

 • Arka kamera donuyor,
 • Arka kamerada siyah ekran çıkıyor,
 • Kamera uygulaması donuyor,
 • HDR, galeri ve flash gibi kamera özellikleri görünmüyor,
 • Arka kamera titriyor,
 • Flash çalışmıyor ya da geç çalışıyor.

Bu sorunlardan bazıları yazılımsal sorunlardır ve yazılım güncellemesi gibi yöntemlerle kolayca çözülmektedir. Fakat bazıları donanımsal sorunlardır ve teknik müdahale gerektirir.

iPhone Arka Kamera Titriyor >

iPhone Arka Kamera Siyah Ekran Sorunu Çözümleri Nedir?

Kamera Uygulamasını Kapatın

Bazen telefonunuzdaki kamera uygulaması düzgün bir şekilde yüklenmez. Bu yüzden, kamera uygulamasını açtığınızda siyah bir ekran ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kamera uygulamasını kapatmak ve uygulama ara yüzüne geçip yukarı kaydırmaktır. Bunu yaptıktan sonra beş dakika kadar bekleyin ve telefonu yeniden başlatın. Bu, sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Ön Kamera ve Arka Kamera Arasında Geçiş Yapın

Bu yöntem, iPhone kamera sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Kamerada siyah ekran, uygulamanın düzgün yüklenememesinden kaynaklanıyor olabilir. Kameralar arasında her geçiş yaptığınızda kamera uygulamasını yeniden yüklemeye zorlarsınız. Kamera simgesine dokunarak ön-arka kamera arasında geçiş yapın. Birkaç dakika sonra kamerayı açtığınızda siyah ekran sorununun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

VoiceOver Özelliğini Kapatın

VoiceOver özelliği açıkken kamerada siyah ekran sorunu yaşamak birçok kişiye şaşırtıcı gelmektedir. Ancak, bu sorunu yaşayan kullanıcılar mevcuttur. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > VoiceOver, adımlarını takip ederek bu özelliği kapatın. Daha sonra bir süre bekleyin ve kamera uygulamasını açın. 

iPhone’u Yeniden Başlatın

iPhone kamerada siyah ekran sorununu düzeltmenin yaygın yollarından biri de cihazı yeniden başlatmaktır. Cihazınızı kapatın ve 30 saniye kadar bekleyin. Daha sonra telefonunuzu açın. Son olarak kamera uygulamasına girerek siyah ekranın kaybolup olmadığını kontrol edin. 

iOS’u Güncelleyin

iPhone kamera uygulamasını açtığınızda siyah ekran görmenizin bir nedeni de iOS güncellemesi olabilir. Kamera, FaceTime gibi uygulamalarda sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa sorunun yazılımsal bir sorun olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden denenmesi gereken ilk yöntem iOS güncellemek olacaktır.

Eğer iOS güncel değilse, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip edin. Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzun en az %60 şarjı olduğundan emin olun. Böylece, telefonunuz güncelleme sırasında kapanmayacaktır.

Ekran Süresi Sınırlaması Ayarı

Eğer iPhone’ununuzun ekran süresini sınırlandırdıysanız, iPhone kamera sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden, sınırlamaları kaldırın ve kamerayı kullanmayı tekrar deneyin. 

Ayarlar > Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları > İzin Verilen Uygulamalar > Kamera, adımlarını takip edin.

Bunları da Deneyin:

 • FaceTime, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalarda kamerayı deneyin.
 • Flash’ı açıp kapatın, Live Photo özelliğini kapatın.
 • Tüm ayarları sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla
 • Son olarak, tüm ayarları ve içerikleri sıfırlayın. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla

iPhone Flash Çalışmıyor Çözümleri Nedir?

iPhone flash çalışmıyor ya da siz fotoğrafı çektikten sonra çalışıyor olabilir.  Bu sorunu çözmek için;

 1. Lensin temiz olduğuna emin olun. 
 2. Telefon kılıfını çıkarın
 3. Telefonu yeniden başlatın.
 4. Kamera konum servislerini kapatın: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri
 5. Telefonunuzun şarjını kontrol edin. Yeteri kadar şarjı olmayan telefonlarda flash çalışmayabilir.
 6. Eskimiş ya da kalitesiz batarya, telefon hafızasının dolu olması flash problemlerine yol açabilir. 

iPhone Arka Kamera Arızaları: Donanım Sorunları Nedir?

Darbe, düşme ve sıvı hasarı gibi durumlarda kamera bozulabilir. Bu yüzden, bu gibi durumlarda, iPhone kamera değişimi gerekmektedir. Kamerada fiziksel hiçbir hasar yok fakat yine de kamera çalışmıyorsa anakart arıza meydana gelmiş olabilir. Bu durumda ise iPhone anakart onarımı gerekmektedir. 

Fixplan teknik servislerimizde iPhone kamera arızaları ve anakart onarımı yapıyoruz. iPhone modelinize göre arka kamera fiyatlarını öğrenmek için iPhone Servis Ücretleri‘ni ziyaret edin. Daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye