iPhone kapandı açılmıyor ne yapmalıyım, iPhone neden aniden kapanır

iPhone kapandı açılmıyor ne yapmalıyım? iPhone aniden kapanmasının nedenleri nelerdir? iPhone kapandı açılmıyor çözümleri nedir?

iPhone cihazınızın açılmaması, özellikle de teknoloji ile ilgilenen biri değilseniz çok korkunç olabilir. Telefonunuzun kapanıp açılmamasının çok fazla sebebi olabilir. iPhone kapandı ve açılmıyor, ne yapmalısınız?

Kendi kendinize bunun düzeltilebilir bir problem olup olmadığını soruyor olabilirsiniz. iPhone cihazınızın kapanması ve tekrar açılmaması iyiye işaret değildir. Yine de sorunun nedenlerini az indirgemek ve çözmek çok da zor değildir.

Genel olarak sorunun kaynaklarını üçe indirebiliriz:

  1. Bir yazılım hatası telefon ekranının açılmasını engelliyordur. Telefon muhtemelen zaten açıktır ancak uykudadır. Telefonu tekrar uyandırmak için telefonu yeniden başlatmanız gerekir. 
  2. Telefonun şarjı bitmiştir. Şarj kablosunda bir sorun veya şarj etme yönteminizde bir sorun vardır.
  3. Telefonda bir donanım sorunu vardır.

iPhone Kapandı Açılmıyor: Çözümler

Telefonu Yeniden Başlatıp Başlatamadığınızı Kontrol Edin

Telefonu kasıtlı olarak kapatmadığınız sürece, ekran kapalı olsa bile telefonunuz açıktır. Sadece uyku halindedir. Telefonun güç tuşuna basıyor, yüzünüzü ekrana tutuyor, ekrana dokunuyorsunuz ama yine de telefon uyku halinden çıkmıyorsa telefonunu hard reset ile tekrar başlatmayı deneyin. 

Bu sorun, bir uygulamanın veya telefonun kendi yazılımındaki bi hatadan kaynaklanıyorsa hard reset işinize yarayacaktır.

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara, ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun.

Telefonunuz açıldıysa sorun çözülmüş demektir. Fakat, aynı sorunu yeniden yaşamaya başladıysanız telefonunuzda hatalı bir uygulama veya bozuk veriler bulunuyor olabilir. Bunu çözmek için telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekmektedir. Ancak, bu işlem telefonunuzdaki verileri siler. Bu yüzden, sorun çözümü için ilk önce bir teknik servise danışın.

Telefonunuzu Şarj Etmeyi Deneyin

Telefonunuzu yeniden başlatamıyorsanız, telefonunuz tamamen kapanmış ve şarjınız bitmiş demektir. Bu durumda telefonunuzu şarja takın ve bir-iki saat şarj olmasını bekleyin.

Eğer telefonunuz hala açılmadıysa telefonunuzu şarj etme yönteminde bir sorun vardır. Telefon şarj soketini herhangi bir toz ve kir birikmiş mi diye kontrol edin. Bunun yanı sıra şarj kablonuzu da herhangi bir kırık var mı diye kontrol etmek işinize yarayacaktır.

iPhone Kapandı Açılmıyor Donanımsal Nedenleri

Telefonu yeniden başlatmayı ve şarj etmeyi denediniz, fakat bir işe yaramadı. Muhtemelen telefonunuzda donanımsal bir problem meydana gelmiş demektir. 

Sıvı Hasarı: Telefonunuza sıvı temas etmiş ve bazı parçaların arızalanmasına yol açmış olabilir.. 

Düşme ve Darbe: Telefonunuzu düşürdüyseniz telefon ekranınız veya içerideki parçaların arızalanmasına neden olmuş olabilirsiniz. 

Üretim Hatası: iPhone model telefonlar ne kadar güvenilir olursa olsun, bir üretim hatası nedeniyle arıza meydana gelmesi mümkündür. 

Batarya: Telefonunuzun aniden kapanması batarya ömrü ile ilgili olabilir. Ömrünü bitirmiş bataryalar telefonu açacak yeteri kadar gücü sağlayamaz.

iPhone Kapandı Açılmıyor: Fixplan Çözümleri

iPhone cihazınızda hala yaşam işareti olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz:

Telefonunuzu bir ara kablo ile bilgisayara bağlayın. Daha sonra iTunes’u açın. iTunes’ta telefonunuzun gözüküp gözükmediğine bakın. Bunu, iTunes’un sol üst kısmında telefon ikonunun görünüp görünmediğine bakarak anlayabilirsiniz…. Eğer şanslıysanız bu ikonu görürsünüz ve böylece telefondaki verilerin yedeğini alma şansınız olur.

İkonu görürseniz telefonunuzun onarımı daha kolaydır. İkonu görmemeniz illa da telefon tamamen bozuldu demek değildir. Sadace onarım süreci daha zahmetli olacaktır.

Cihazınızın sorununu tespit etmek için Online Arıza Tespit hizmetimizi kullanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye