iPhone Portre Modu Çalışmıyor Nedenleri & Çözümleri - Fixplan®

iPhone portre modu çalışmıyor sorunu nedenleri ve çözümleri: Portre modu ekran üzerindeki sensörlerle çalışır. Bu sensörler zarar...

iPhone portre modu, kullanıcıların arka planı bulanıklaştırılmış çarpıcı fotoğraflar çekmesine ve profesyonel görünümlü bir alan derinliği efekti oluşturmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Ancak bazen kullanıcılar iPhone’larında portre modunun düzgün çalışmadığı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu makalede, iPhone portre modu çalışmıyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini açıklıyoruz. 

iPhone Portre Modu Nedir?

Portre modu, iPhone kameranızda bir alan derinliği efekti yaratır. Bu da görüntünün öznesine odaklanıldığı ve arka planın hafifçe bulanıklaştırıldığı anlamına gelir. Bu özellik, profesyonel görünümlü bir vesikalık fotoğraf veya arka planı bulanıklaştırarak sadece bir selfie çekmek isteyenler için mükemmeldir.

iPhone’daki Portre Modu ayrıca birkaç farklı aydınlatma efektine sahiptir. Bu sayede sizin için en uygun aydınlatmayı bulabilirsiniz. Hatta bazı efektler arka planı tamamen kaldırmaktadır.

Portre Modu iPhone SE, iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X ve sonraki modellerde kullanılmaktadır. Portre Modu’nda selfie çekmek istiyorsanız iPhone X veya sonraki bir modele sahip olmanız gerekmektedir.

Deneyebileceğiniz Hızlı Çözümler

iPhone portre modu çalışmıyor sorununun yaygın nedeni donanımsaldır. Fakat bunların yanı sıra bu özelliğin çalışmasını engelleyen basit nedenler vardır. İşte deneyebileceğiniz hızlı çözümler:

  • Telefonunuzu hard reset ile yeniden başlatın.
  • Ekran koruyucu portre modu sensörlerini engelleyebilir. Koruyucuyu çıkarın ve tekrar deneyin.
  • Telefonunuzun iOS yazılımını güncelleyin.
  • Ekranın üst kısmında bulunun ahizeye temizleyin.
  • Aydınlatmanın çok düşük ya da çok yüksek olmadığı bir alanda çekim yapmayı deneyin.

iPhone Portre Modu Neden Çalışmıyor?

Portre modunun iPhone’unuzda düzgün çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Bazı olası nedenler şunlardır:

iPhone portre modu çalışmadığında akla ilk gelen neden yazılımsal sorunlardır. Portre modunu daha önceden sorunsuz bir şekilde kullanıyor ve telefona donanımsal zarar gelmediyse çözüm yazılımı güncellemektir.

Bunun yanı sıra portre modunun çalışmama nedenleri arasında donanım sorunları vardır.

  • Face ID (yüz tanıma) çalışmıyorsa portre modu da çalışmaz. Çünkü bu modun çalışmasını sağlayan Face ID üzerindeki dot projector ve proximity gibi sensörlerdir. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa Face ID tamiri yaptırmanız gerekmektedir.
  • Sorun proximity sensör arızasından kaynaklanabilir. Bu durumda proximity tamiri yaptırmanız gerekmektedir. Sorunun hangi sensörden meydana geldiğini tespit etmek için uzman görüşü almanız gerekebilir. 
  • Diğer neden ekran üzerinde meydana gelen düşme veya darbedir. Portre modunun çalışmasını sağlayan sensörler ekranın üst kısmındadır. Bu yüzden kırık ekran gibi sorunlar Portre modunun çalışmasını etkilemektedir. Bu durumda iPhone ekran değişimi yaptırmanız gerekmektedir
  • iPhone portre modunun çalışmasını sağlayan sensörlerin bozulmasının bir diğer nedeni iPhone sıvı hasarıdır. Telefonunuzun ahize kısmından giren bir sıvı bu sensörleri bozabilir. Sonuç olarak portre modu çalışmaz.

Fixplan Çözümleri

Donanım kaynaklı iPhone portre modu çalışmıyor sorunları %90 ihtimalle onarılmaktadır. Ancak telefonun daha önceden işlem görmemiş olması gerekmektedir. Bu durumda, yetkisiz bir müdahale görmüş cihazın onarımı daha zor olacaktır.

Fixplan iPhone teknik servislerimiz portre modunun neden bozulduğunu tespit ederek onarım sağlamaktadır. Sorunun kaynağına göre Face ID tamiri, proximity sensör tamiri, ekran değişimi ve diğer işlemler uzman teknik ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Apple Bağımsız Onarım Sağlayıcısı olan Fixplan, orijinal Apple parçalarıyla hizmet vermektedir. Servis fiyatlarını öğrenmek için iPhone servis fiyatları sayfamızı ziyaret edebilir veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye