iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor, iPhone Aniden Kapanma Çözümleri

iPhone şarj bitmeden kapanıyor, cihazımın şarjı olmasına rağmen aniden kapanıyor. iPhone şarj bitmeden kapanma nedenleri ve çözümleri nedir?

İster iletişim kurmak için ister bizi sabah alarm ile uyandırması için telefonlarımıza güveniyoruz. Bu yüzden de ortada görünür bir sorun olmadan telefonlarımızın birden kapanması çok can sıkıcı bir durum oluyor. Hele ki iPhone cihazımız şarj bitmeden kapanıyorsa! Bu yazımızda, iPhone cihazların neden şarj bitmeden kapandığını inceliyoruz.

iPhone Neden Şarj Bitmeden Kapanır?

iPhone cihazınız, şarj bitmeden birden kapanıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir:

 • Hatalı uygulamalar
 • Sıvı teması
 • Darbe ve düşme olayları
 • Güncel olmayan yazılımlar 
 • Telefonun çok sıcak veya soğuğa maruz kalması

Bataryam Bozuldu Mu?

iPhone cihazınızın şarj bitmeden kapanması illa batarya bozuk demek değildir. Telefonunuzun kapanmasının yazılım ile ilgili bir problemden kaynaklanma ihmali de vardır. Çünkü ekranda görünen şarj yüzdesi ve bataryadaki şarj arasındaki bağlantıyı yazılım kurar. Yazılımda aksaklıklar varsa bataryadaki şarj az kalsa bile ekrandaki pil yüzdesi çok daha fazla görünebilir.

Tıpkı iPhone cihazınızın yazılımı gibi, iPhone’unuzdaki uygulamalarda da aksaklıklar olabilir. Hatalı uygulamalar iPhone cihazınızın şarj bitmeden kapanmasının bir diğer sebebi olabilir.

iPhone Pil Değişimi >

iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor Hızlı Çözümler

Yukarıda belirttiğimiz uygulama ve yazılım ile ilgili problemleri çözmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır

Hard Reset

iPhone cihazınız pil bitmeden kapanıyor ise ilk ve en kolay çözüm yolu telefonunuzu hard reset ile tekrar başlatmanızdır. Bu tür bir yeniden başlatma, telefonunuzu kapatıp yeniden açmaktan biraz daha farklıdır. Çünkü, hard reset telefonun işletim sistemini ve belleği temizleyerek yeniden başlatır

 • iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.
 • iPhone7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.
 • iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun

iOS’u Güncelleyin

Telefon batarya yüzdenizi düzenlemek ve takip etmek iPhone yazılımının görevidir. Yani bataryanız bozuk olmasa bile yazılımdan kaynaklı bir sorun oluştuysa telefonunuz şarj bitmeden kapanıyor olabilir.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa bir de şunları deneyin:

 • iPhone’unuzu şarjı bitip kapanana kada kullanın.
 • Daha sonra, telefonunuzu şarja takın ve tam dolana kadar çıkarmayın. Tam dolduğundan emin olmak için bu işlemi akşam yatmadan önce yapabilirsiniz.

Bu işlem telefonunuzda herhangi bir kalibrasyon problemi varsa çözecektir. Çünkü, bu işlemle birlikte telefonunuza aslında en düşük ve en yüksek şarj noktalarını söylemiş olacaksınız.

Pil Sağlığını Kontrol Edin

iPhone cihazım şarj bitmeden kapanıyor diyorsanız bunun bir sebebi de telefonunuzun çok soğuk veya sıcak bir ortamda kalması olabilir. Önemli bir not eklemek gerekirse de eğer telefonununuz soğuktayken çok fazla kapanıyorsa bu, bataryanızın arızalı olduğu anlamına gelmektedir.

iPhone’un şarj bitmeden kapanmasının nedeninin pil olup olmadığını öğrenmek için öncelikle pil sağlığını kontrol etmelisiniz. Pil sağlığı size iki önemli bilgi verir: Pilinizin maksimum şarj kapasitesi ve pil gücünün telefon performansını nasıl etkilediği. Ayrıca, pilinizin değişim zamanının gelip gelmediğini de anlayabilirsiniz.

 • iPhone aniden kapanıyor ve kullanım süresi çok düştü ise
 • Şarj yüzdesi birden düşüyorsa
 • Batarya şiştiyse
 • iPhone eskisinden daha yavaş çalışıyorsa
 • Pil çok ısınıyorsa, iPhone batarya değişimi zamanı gelmiş demektir.

iPhone Şarj Bitmeden Kapanıyor: Fixplan Çözümleri

Cihazınızın şarjı olmasına rağmen neden kapandığını tespit edemiyorsanız ya da sorunu tespit ettiniz fakat profesyonel bir teknik servis arıyorsanız Fixplan sizin için doğru adres!

iPhone servis ücretleri ve Online Arıza Tespit sistemi gibi online hizmetlerimizden yararlanmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye