iPhone Şarj Olmuyor, iPhone Şarj Sorunları ve Çözümleri Nelerdir

iPhone şarj olmuyor ne yapmalıyım? iPhone cihazım neden şarj olmuyor? Şarj sorunlar ve çözümleri nelerdir? iPhone neden şarj olmaz?

Teknik servislere gelen ve en sık görülen arızalar şarj sorunlarıyla ilgili oluyor. Böyle bir durumda “iPhone cihazım şarj olmuyor, bataryam mı bozuk? Batarya değişimi mi yaptırmalıyım?” gibi sorular soruyor olabilirsiniz. Ancak, telefonunuzun şarj olmamasının nedeni her zaman batarya değildir. Gelin bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini beraber inceleyelim.

iPhone Şarj Olmuyor: Nedenleri

Şarj Aleti & Şarj Soketi

iPhone cihazınızın şarj olmamasının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygını şarj soketine biriken toz, kir ve şarj kablosunun zarar görmesidir. Telefonu cebimize veya çantamıza koyup çıkardıkça tozlar kolayca şarj girişinde birikmektedir. Şarj kablosu da aynı şekilde kolayca zarar görmektedir. Şarj soketi ve şarj kablosundaki bu küçük sorunlar bile iPhone cihazının şarj olmamasına neden olur.

Sıvı Hasarı

iPhone cihazınız ıslandığında cihazınızda birçok problem ortaya çıkar. Çünkü, telefonunuz su geçirmez değildir, sadece suya dayanıklıdır. Şarj girişi de elektriği ileten parçalardan biridir. Bu yüzden hasar alması kolay olduğu için herhangi bir sıvı teması da şarj sorunu ortaya çıkarcaktır.

Aşırı Isınma

iPhone cihazlarımız aşırı ısındığında aniden kapanıyor. Kapandıktan sonra ise belli bi dereceye kadar soğuyana kadar kapalı kalıyor. Telefonunun şarj olmamasının bir sebebi de aşırı ısınması olabilir. Fakat bu ısınmanın çevreden kaynaklı mı yoksa bataryanın ısınmasından dolayı mı olduğu tespit etmek önemlidir.

iPhone Şarj Olmuyor: Çözümleri

Şarj Soketini Temizleyin & Şarj Kablonuzu Kontrol Edin

Bir ışık kullanın ve iPhone cihazınızın altındaki şarj giriş noktasına bakın. Orada herhangi bir pislik veya toz parçası görürseniz bu, şarj ara kablosunun iPhone’unuzla sağlam bir bağlantı kurmasını engelliyor olabilir. Eğer şarj girişinde toz biriktiyse bunu evde elektriği iletmeyecek bir alet kullanarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. 

iPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız USB kablosunun her iki ucuna da çok yakından bakın. Apple şarj kabloları, özellikle iPhone’unuza bağlanan uçta yıpranmaya eğilim gösterir. Görünür aşınma belirtileri varsa telefonunuzun şarj olmama nedeni bu olabilir.

iPhone cihazımın şarj olmamasının nedeninin kablo olup olmadığını nasıl anlarım?

Kabloda görünür bir hasar yoksa şarj ederken adaptör kullanmak yerine kabloyu bilgisayarınıza bağlayarak telefonunuzu şarj etmeyi deneyin. Bilgisayarınıza bağladığınızda telefonunuz şarj oluyorsa sorun adaptörünüzde olabilir.

Hard Reset

Bazen çözüm telefonunuza hard reset atmak kadar kolaydır.

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara, ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun. İnsanların genelde yaptığı hata bu tuşlara yeterince uzun basmamaktır. 

DFU Modu

Son çare olarak telefonunuzu DFU moduna alıp yazılım atmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem verilerinizi sileceği için telefonunuzu ilk önce bir teknik servise göstermenizi öneriyoruz.

Fixplan Çözümleri

Eğer “iPhone şarj olmuyor, ne yapmalıyım?” diyorsanız Fixplan teknik servisimizi ziyaret edin. Şarj arızası, şarj soketinden kaynaklanıyorsa şarj soketi değişimi veya iç-dış temizliği gerekir. Başka bir problem soruna yol açıyorsa bile servislerimizde arıza tespiti ve onarım yaptırabilirsiniz.

iPhone servis ücretlerini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye