iPhone Ses Gelmiyor & Ses Az Geliyor | Fixplan Türkiye

iPhone ses gelmiyor veya az geliyorsa ne yapmak gerekir? iPhone ses sorunu nedir?Ahize, mikrofon ve hoparlör değişimi, ses entegresi çözümü

Arama sırasında; karşı tarafın sesinin size gelmemesi, sizin sesinizin karşı tarafa gitmemesi ya da sesin anlaşılmaz bir şekilde duyulması şüphesiz çok can sıkıcı bir durumdur. Eğer siz de böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. Gelin, size iPhone cihazımdan ses gelmiyor dedirten problemleri inceleyelim.

iPhone Ses Gelmiyor: Hızlı Yöntemler

Herhangi bir nedenden dolayı arama sırasında ses gidip gelmiyorsa olası bir çözüm için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Her adımdan sonra, bir sonraki adıma geçmeden önce iPhone cihazınızdan ses gelip gelmediğini kontrol edin.

1) Ahizeyi Tıkayan Kir ve Tozu Temizleyin

iPhone cihazınızın ahizesi kir ve toz ile tıkanırsa yapılan sesli görüşmelerde, size gelen ses ve karşı tarafa giden ses olması gerekenden az olacaktır. Bu yüzden, öncelikle ahizenin temizliğini yapmalısınız. Bunun yanı sıra, ahizenin sesinizi almasını engelleme ihtimali bulunan ekran koruyucu ve telefon kılıfını da çıkarın. 

Bu temizliği kesici aletler veya iğne gibi eşyalarla yapmaya çalışmamalısınız. Bu yöntem telefon ahizesine fiziksel zarar verir.

2) Arama Sırasında Volume Tuşunu Kullanarak Sesi Artırın

iPhone cihazınızın yan tarafında bulunan ses tuşları, sadece video ve ses kayıtlarının sesini kısıp yükseltmez. Ayrıca, aramalardaki ses şiddetini de ayarlar. Sesin az geldiğini hissediyorsanız ses tuşlarını kullanarak ses yüksekliğini ayarlayın.

3) Kulaklık Takmayın

Kablolu veya kablosuz kulaklık kullanarak bir arama yaptığınızda, kulaklıktan kaynaklanan bir sorundan dolayı iPhone cihazınızdan ses gelmiyor olabilir. Bu durumda, aramalarınızı kulaklıksız yapmayı deneyerek sorunun kaynağını çözmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

4) Ekran Koruyucu ve Telefon Kılıfına Dikkat

Ekran koruyucuları düzgün takılmadığı zamanlarda ahizenin üzerini kapatabilir. Bu durumda, karşı taraftan sesin az geldiğini fark edersiniz. Aynı şekilde telefon kılıfları da mikrofon ve hoparlörü kapatıyor olabilir. Ekran koruyucu ve telefon kılıfını çıkararak arama yapmayı deneyin.

Mikrofon ve Hoparlör

Telefonlarda bulunan mikrofonlar sesi almak ile sorumludur. Yani bir telefon görüşmesi sırasında sesinizi alıp karşı tarafa ileten parça mikrofondur. Karşıdan gelen sesi duymanızı sağlayan parça ise hoparlördür. 

Mikrofon ve hoparlörde toz, kir biriktiğinde arama sırasında ses az gidip gelir. Bu yüzden, aynı ahize gibi mikrofon ve hoparlörün de temizlenmesi gerekir.

Mikrofon:

iPhone cihazlarında üç farklı mikrofon bulunur;

  •  Telefonun altında,
  • Ahizenin yanında-FaceTime ve ses kaydı için,
  • Telefonunuzun arkasında- video çekimleri için olan mikrofon.

Eğer arama esnasında sadece sizin sesiz az gidiyor veya hiç gitmiyorsa mikrofonunuzdan kaynaklı bir sorun vardır.

Hoparlör:

iPhone cihazlarında modele göre bir veya iki tane hoparlör bulunmaktadır. Bunlardan biri telefonun altında diğeri ise ahizenin yanındadır.

Hoparlör bozulduğunda aramalar sırasında sesiniz karşı tarafa gider ama karşı tarafın sesi size gelmez veya az gelir. Bunun yanı sıra, video, müzik, ses kaydı seslerini de duymanız mümkün değildir.

Ahize, mikrofon ve hoparlör kir ve tozdan dolayı değil de başka bir sebepten çalışmıyorsa, bu parçaların mutlaka değişmesi gerekir

Ses Entegresi

iPhone cihazınızda ses sorunu yaşamamanızın bir diğer nedeni de ses entegresi arızasıdır. Bu arıza ahize, mikrofon veya hoparlör üzerinde değil anakart üzerinde meydana gelmektedi.

Üretim kaynaklı bi sorun olabileceği gibi telefonun düşmesinden de kaynaklanabilir. Genellikle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde görülmektedir. Ses entegresi bozulduğunda;

  • Karşı tarafa ses gitmez,
  • Karşı taraftan ses gelmez,
  • Ses kaydı yapılamaz ve çekilen videolardan ses gelmez,
  • Hoparlör simgesi çalışmaz ve gri bir renk alır, üzerine basılamaz.

iPhone Cihazımdan Ses Gelmiyor: Fixplan Çözümleri

Fixplan premium teknik servislerimizde her türlü ses sorunu çözümü vardır. Ahize, mikrofon ve hoparlör temizliği hizmeti verdiğimiz gibi anakart üzerindeki ses entegresinin onarımını da yapıyoruz. Eğer ses gelmemesinin kaynağını kendiniz bulamıyorsanız Fixplan Online Arıza Tespit sistemini kullanabilirsiniz.

Servislerimizde, anakart işlemleri de dahil her işleme garanti veriyoruz. iPhone servis fiyatlarını öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye