iPhone Sıvı Hasarı Tamiri, iPhone Sıvı Hasarı Belirtileri Nedir?

iPhone sıvı hasarı tamiri nasıl yapılır, iPhone ıslandı ne yapmalıyım, telefonuma su kaçtı açılmıyor, iPhone sıvı teması göstergesi nasıl...

Su, kahve, dezenfektan veya başka bir sıvı, iPhone’un suya duyarlı elektronik bileşenleriyle temas ettiğinde sıvı hasarı oluşmaktadır. Telefonunuz ıslandığında doğru adımları atmak, iPhone’unuzun onarılıp onarılamayacağı konusunda kara verici olacaktır. Ne yazık ki, iPhone ıslandığında veya farklı bir sıvı hasarı aldığında ne yapılması gerektiği hakkında çok az bilgi var. Mevcut bilgilerin de çoğu yanlış ve cihaza olduğundan daha fazla zarar vermektedir. Yazımızın devamında iPhone sıvı hasarı ve tamiri hakkında bilgiler bulacaksınız. 

iPhone Suya Dayanıklı Mı?

Sıvı hasarı tamiri hakkında devam etmeden önce iPhone’ların su geçirmez olup olmadığını bilmek gerekmektedir. iPhone 7 ve sonraki modellerin hepsi suya dayanıklı olarak piyasaya sürülmüştür. Evet, iPhone suya dayanıklıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta iPhone’ların suya sadece dayanıklı olduğudur. Maalesef iPhone’lar su geçirmez değildir. Suya dayanıklılık özelliğini de zamanla kaybetmektedir. 

iPhone Islandığında Ne Yapılmalı? >

iPhone Sıvı Hasarı Belirtileri

Sıvı hasarı bir iPhone’da çeşitli sorunlara neden olur. Bir cihaz sıvı hasarı aldığında nereye zarar vereceğini tahmin etmek zordur. Bu yüzden, öncelikle hasar tespiti yapılması gerekmektedir. iPhone sıvı temasının en yaygın belirtileri aşağıdaki şekildedir.

  • iPhone Aşırı Isınıyor

Sıvı teması almış piller çok fazla ısınabilir. Eğer telefonunuz sıvı teması sonrası normalden fazla ısınmaya başladıysa mutlaka bir iPhone servisine gitmeniz gerekmektedir. 

  • iPhone Şarj Olmuyor

En yaygın sıvı hasarı şarj sorunlarıdır. iPhone’ların şarj giriş kısmı sıvı almaya en müsait yerlerden biridir. Şarj girişindeki elektronik bağlantılara zarar geldiğinde ise iPhone şarj olmuyor sorunu ortaya çıkmaktadır. 

  • iPhone’dan Ses Gelmiyor

Sıvı teması almış bir iPhone cihazda ses ile ilgili problemler meydana gelmektedir. Bu sorun mikrofon, hoparlör ya da ahizeden meydana gelebileceği gibi anakart üzerinde de meydana gelebilir. Anakart üzerinde oluşan ses probleminin çoğunluğu ses entegresinden kaynaklıdır. 

  • iPhone Şebeke Sorunu

Bu sorun anakart üzerinde meydana gelmektedir. Islanan bir iPhone ıslandığı anda bu tür sorunları göstermeyebilir. Fakat, sıvının verdiği hasar zamanla ortaya çıkacaktır. Özellikle anakart problemleri bu şekildedir. Şebeke sorununda SIM kartı takılı olsa bile yaptığınız aramalarda sorun yaşarsınız ve “Servis Yok” uyarısıyla karşılaşırsınız.

  • iPhone Açılmıyor

Sıvı hasarı genellikle iPhone’unuzun açılmamasına ve hiç çalışmamasına neden olan ciddi bir sorundur. iPhone’un açılmamasına neden olan sıvı almış bir batarya, şarj soketi ya da anakart olabilir. 

iPhone Yağmurda Islandı Çalışmıyor

Yağmurun da sıvı hasarına neden olabileceği doğrudur. Özellikle telefonunuz iPhone 7 modelinden daha eski bir model veya uzun yıllar boyunca kullandığınız bir cihazsa bu ihtimal daha da artacaktır. 

Ayrıca, özellikle eski model bir iPhone kullanıyorsanız yağmurlu günlerde kablolu kulaklık kullanma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü suyun, kablodan aşağı doğru akarak kulaklık veya şarj girişine girme ihtimali yüksektir.

iPhone Sıvı Teması Göstergesi

“iPhone cihazıma su girip girmediğimi nasıl anlarım?” sorusuna cevap bulmak için sıvı teması göstergesini kontrol edebilirsiniz. iPhone cihazlarında, cihazın içini açmadan görebileceğiniz sıvı teması göstergeleri vardır. Bu gösterge LCI olarak adlandırılmaktadır. LCI normalde beyaz veya gümüş renkler olmasına karşın sıvı ile temas ettiğinde kırmızı rengini alır. 

LCI göstergesini kontrol etmek için SIM kartını çıkarın ve içeri bakın. Bunu yapmak için bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. SIM kartı girişinde kırmızı renkli bir bileşen görürseniz telefonunuz sıvı teması almış demektir.

iPhone Servis: Sıvı Hasarı Tamiri

Su giren iPhone tamir olur mu sorusunun cevabı meydana gelen soruna göre değişmektedir. Eğer telefon sıvı teması aldıktan hemen sonra yapılması gerekenleri yaptıysanız cihazınızın kurtarılma ihtimali çok daha yüksektir.

iPhone sıvı hasarı tamiri sırasında telefon açılır ve sıvı alan alanların temizliği yapılır. Daha sonra hasarlı parçanın değişimi veya onarımı sağlanır. Ancak sıvı, işlemci gibi onarılamayacak parçalara ulaştıysa sıvı hasarı tamiri mümkün olmaz.  

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye