iPhone Titreşim Çalışmıyor Nedenleri ve Çözümleri

iPhone titremiyor sorunu nedenleri ve çözümleri, iPhone sessizdeyken titremiyor, çaldığında titremiyor, titreşim motoru değişimi ve fiyatları

Telefonunuzun zil sesini yüksek tutsanız bile, gürültülü bir ortamdayken aramaları veya mesaj bildirimlerini kaçırabilirsiniz. Ancak titreşim özellikleri etkinleştirilirse aramaları ve bildirimleri kaçırma olasılığı düşer. Bu yazımızda iPhone titremiyor sorununun nedenleri ve çözümlerini inceliyoruz.

iPhone Neden Titremiyor?

iPhone titreşim sorunlarının birden fazla sebebi olabilir. Bu sorunlar donanımsal ve yazılımsal olabileceği gibi telefonunuzda basit ayar değişikliği yaprak da çözülebilir. 

  • Ayarların yanlış olması,
  • Yazılımsal nedenler,
  • Darbe, düşme, sıvı hasarı sonucu titreşim motorunun bozulması.

iPhone Titreşim Ayarlarını Kontrol Edin

İlk önce iPhone titreşim motorunun ayarlardan açık olup olmadığına bakın. iPhone’unuzun yan tarafında bulunan “sessize al tuşu”nu açıp kapatın. Eğer ayarlarda “Çaldığında Titret” ya da “Sessizken Titret” açıksa bir titreşim hissedeceksiniz.

iPhone’unuzun tuşunu açıp kapattığınızda bir titreşim hissetmiyorsanız bu titreşim motorunun arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu kararı vermeden önce telefon ayarları kontrol edilmelidir.

iPhone Sessizdeyken Titremiyor

Eğer “Sessizken Titret” açık değilse Sessize Al Tuşunu kapattığınızda iPhone’unuz titremez.

  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Sessizde Titret, adımlarını takip ederek telefonunuzun sessiz moddayken titremesini sağlarsınız. 

iPhone Çaldığında Titremiyor

Ayarlarda “Çaldığında Titret” açık değilse, Sessize Al Tuşunu açtığınızda iPhone’ununuz titremez.

  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Çaldığında Titret, adımlarını takip ederek telefonunuz çaldığında hem titremesini hem de zil sesinin duyulmasını sağlarsınız.

Erişilebilirlik ayarlarında titreşim kapalıysa titreşim motoru tamamen çalışır durumda olsa bile iPhone titremez.

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > Titreşim, ayarının açık olduğundan emin olun.
  • Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Zil Sesi > Titreşim, adımlarını izleyin. Eğer titreşim “Yok” olarak ayarlıysa bunu değiştirin.

iPhone Titremiyor Yazılımsal Çözümleri

Yukarıdaki ayarları değiştirmenize rağmen iPhone titremiyor sorunu devam ediyorsa yazılımsal bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu sorunu çözmenin bir yolu ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Ağ ayarlarını sıfırladığınızda verileriniz silinmez fakat iPhone ayarları fabrika ayarların döner. 

  • Ayarlar > Genel > Aktar veya iPhone’u Sıfırla > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla, adımlarını takip edin. 

Eğer bu çözüm de işe yaramıyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Fakat bunu yapmadan önce mutlak profesyonel bir teknik servise gitmelisiniz. Çünkü sorun sanıldığı gibi yazılımsal olmayabilir. Böyle bir durumda uzman müdahalesi gereken donanımsal bir çözüm titreşim sorununu çözecektir.

iPhone Servis: Titreşim Motoru Değişimi ve Fiyatı

Titreşim sorununun kaynağı ayarlar veya yazılım değilse donanımsal olma ihtimali çok yüksektir. Böyle bir durumda taptic engine olarak adlandırılan titreşim motorunun değiştirilmesi gerekir. 

iPhone titreşim motoru değişimi işleminde dikkat edilmesi gereken onarım sırasında ekran bağlantı kablolarına zarar vermemektir. Home tuşu, ön kamera, şarj soketi gibi bileşenlerin bağlantı kabloları ekrana bağlıdır. Bu yüzden uzman olmayan kişiler tarafından yapılan değişimler sırasında bu bileşenlere zarar gelebilir.

Fixplan teknik servislerimizde Türkiye’nin en iyi eğitimli ve MEB tarafından sertifikalı teknisyenleri çalışmaktadır. Profesyonel hizmet almak için web sitemizden randevu oluşturabilir ve iPhone servis fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa iPhone arka kameranızın değişime ihtiyacı var demektir.

Ne kadar sürer?

Titreşim motoru değişimi ve/veya tamiri ortalama yarım saat içerisinde yapılmaktadır. Sadece aramanız ve randevu oluşturmanız yeterlidir.

Hangi şehirlerde şubeniz var?

Ankara ve İzmir şehirlerinde iPhone servis şubelerimiz bulunmaktadır. Fakat Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye