iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor, Konuşurken Ekran Kararmıyor

iPhone yakınlık sensörü çalışmıyor, iPhone konuşurken ekran kararmıyor, ekran otomatik kapanmıyor, iPhone yakınlık sensörü değişimi...

iPhone yakınlık sensörü, diğer adıyla Proximity sensörü, son derece kullanışlı bir donanımdır. Bu sensör çalışmadığında telefon ekranı arama sırasında kararmaz veya ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanmaz. Eğer siz de iPhone yakınlık sensörü arızası yaşadığınızı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

iPhone Yakınlık Sensörü Ne İşe Yarar?

  • Proximity sensörü, telefonla konuşurken ekranın otomatik olarak kapanmasını sağlar. Böylece telefonunuz hem pil tasarrufu sağlar hem de konuşma sırasında tuşlara basmanızı engeller.
  • iPhone X ve üzeri modellerde Face ID için yüzün derinliğini algılar.
  • Ortam ışığına göre ekran parlaklığını ayarlar

iPhone Yakınlık Sensörü Neden Bozulur?

Sensörün bozulmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları donanım kaynaklıdır. Böyle bir durumda cihazınız tamir gerektirmektedir.

  • Darbe, düşme veya sıvı teması sonucunda sensörün arızalanması,
  • Sensörün bulunduğu bölgenin kirlenmesi, toz birikmesi,
  • Yazılımdan kaynaklanan sorunlar, arızaya yol açmaktadır.

iPhone Telefonla Konuşurken Ekran Kapanmıyor

iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 8 Modelleri 

Yukarıdaki modellerde telefonda konuşurken ekran kararmıyor sorunu yaşıyorsanız, yakınlık sensörü onarımı veya değişimi yaptırmanız gerekebilir. Bu modellerde Face ID bulunmadığı için değişim yapmak daha kolaydır. Fakat, bu modellerde yakınlık sensörü değişirken ön kameranın da değişmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. 

iPhone X ve Üzeri Modeller

Yakınlık sensörü, iPhone X, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde Face ID donanımının bir parçasıdır. Yüzün derinliğini ölçerek Face ID’nin çalışmasını sağlamaktadır. Bu yüzden bu modellerde yakınlık sensörü tamiri veya onarımı yapılacağı zaman Face ID de göz önüne alınmalıdır.

Yakınlık sensörü orijinal olmayan bir parça ile değiştirildiğinde Face ID çalışmaz. Çünkü, değiştirilen parçanın Apple sisteminde donanımın geri kalanı ile eşleştirilmesi gerekmektedir. 

Orijinal parça değişimini Apple Yetkili Servisler veya Apple Bağımsız Onarım Sağlayıcı servisler sağlamaktadır. Orijinal olmayan bir parça ile değişim yapıldığında “Face ID Etkinleştirilemiyor” gibi uyarılar alırsınız. 

Face ID Tamiri >

iPhone Yakınlık Sensörü Sorunu Hızlı Çözümler

iPhone’unuzu bir teknik servise götürmeden önce denemeniz gereken birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler, donanım kaynaklı olmayan sorunları çözmek için hızlı alternatiflerdir.

iPhone’u Hard Reset ile Yeniden Başlatın

Eğer yakınlık sensörü çalışmıyorsa iPhone’unuzu hard reset ile yeniden başlatmak yazılım kaynaklı sorunları çözecektir.

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutmanız gerekmektedir. 

Ekran Koruyucusunu Kontrol Edin

Ekran koruyucusu bazı durumlarda telefonların belirli özelliklerinin çalışmamasına neden olmaktadır. Bunun sebebi ise ekran koruyucusunun çok kalın olması, sensörlerin önünü kapatması veya kirlenmesi olabilir. Bu yüzden ilk önce ekran koruyucusunun sensörlerin olduğu bölgeyi hiçbir şekilde engellemediğine emin olun. Gerekirse koruyucuyu çıkarın.

Ekranı Temizleyin

Ekran koruyucusunu çıkardıktan sonra ekranı iyice temizleyin. Yakınlık sensörü çok hassas olduğu için kir veya toz yüzünden çalışmama ihtimali yüksektir. Yumuşak, kuru ve tüy bırakmayan bir bez parçasıyla ekranı temizleyin. 

iPhone Servis: Yakınlık Sensörü Tamiri & Fiyatı

Telefonunuzun almış olduğu bir darbe proximity sensörüne zarar vermiş olabilir. Böyle bir durumda, sensörün ya onarılması da ya da değiştirilmesi gerekmektedir. 

Özellikle iPhone X ve üzeri modellerin yakınlık sensörü değişimi Apple onaylı servislerde yapılmalıdır. Çünkü sensörün, Face ID’nin bileşenleriyle sistem üzerinde eşleşmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde Face ID özelliği çalışmaya devam etmektedir. 

Fixplan, Apple onaylı bağımsız onarım sağlayıcısıdır ve Apple tarafından orijinal parçalarla hizmet vermesi onaylanmıştır. Onarım fiyatları hakkında bilgi almak için iPhone servis fiyatları sayfasını ziyaret edebilir veya müşteri hizmetlerimizle iletişme geçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye