iPhone Yavaş Şarj Oluyor, iPhone Yavaş Şarj Olmasının Çözümleri

iPhone yavaş şarj oluyor, iPhone çok yavaş şarj oluyorsa yapmanız gerekenler nedir? Şarj sorununun çözümleri anakart ve batarya sorunları..

Cihazınızın olması gerekenden daha yavaş şarj olduğundan şüpheleniyorsanız, sormanız gerken soru şudur: “Bir iPhone’un şarj olması ne kadar sürer?” Bir iPhone’un şarj olması telefonun modeline ve kullanılan şarj aletine göre değişmektedir. Yeni iPhone modellerinin tamamen şarj olması ortalama bir saattir. Bu ortalama süre baz alınarak, kendi iPhone modelinize göre, telefonunuzun ne kadar sürede şarj olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu yazımızda iPhone yavaş şarj oluyor sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceliyoruz.

iPhone Cihazım Neden Yavaş Şarj Oluyor?

iPhone cihazınızın yavaş şarj olmasının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler;

 • Şarj soketi arızası yada şarj soketinde biriken toz,
 • Şarj adaptörü veya şarj kablosu,
 • Kalitesiz ya da arızalı batarya,
 • Düşme, darbe ve sıvı hasarı kaynaklı anakart arızası, olarak sıralanmaktadır.

iPhone yavaş şarj olma sorununun en yaygın iki sebebi nedir? 

 • Düşük amperli bir şarj kaynağı kullanıyorsanız iPhone’unuz yavaş şarj oluyor olabilir. iPhone’lar en fazla 5 voltta şarj olabilir. Fakat amper, şarj cihazından şarj cihazına göre değişir. Şarj cihazı ne kadar yüksek amper değerine sahipse iPhone’unuz o kadar hızlı şarj olur. Bu yüzden, şarj aleti seçimi çok önemlidir.
 • iPhone cihazınızın yavaş şarj olmasının en yaygın nedeni, şarj girişine birikmiş olan toz ve kirdir. 

iPhone Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Nedenleri Nedir?

Şarj Aleti

Hasarlı, yıpranmış ya da standartların altında bir şarj cihazı, şarj olma hızını kötü bir şekilde etkiler. Ayrıca, şarj cihazınız eskiden iyi çalışıyorsa ve aniden yavaşladıysa, şarj cihazınızda bir sorun olabilir. 

Şarj Kaynağı

Bazen şarj aletiniz ne kadar kaliteli ve yeni olursa olsun, şarj kaynağına göre şarj olma hızı değişir. Örneğin telefonunuzu arabanıza veya bilgisayarınıza bağlayarak şarj ediyorsanız muhtemelen yavaş şarj olacaktır. Bu yüzden, yavaş şarj sorunu ile uğraşırken şarj kaynağınızdan gelen voltajı göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Şarj Soketine Toz Birikmesi 

Toz ve kir, sanıldığından çok daha kolay bir şekilde şarj girişine dolar. Bu da telefonunuzun yavaş şarj olmasına neden olur. Bazı durumlarda ise toz, şarj girişini çok fazla doldurur ve telefonunuz hiç şarj olmaz.

iPhone Şarj Olmuyor >

Kalitesiz & Eski Batarya

Şarj hızındaki değişiklikler, bataryanızın ömrünün bitmek üzere olduğunun bir işareti olabilir. Şişmiş, eskimiş bataryaların şarj olma performansı düşüktür. Bu yüzden, eskimiş bataryalar şarjı hızlı tükettikleri gibi şarj olma hızları da yavaştır.

Bunun yanı sıra, yakın zamanlarda batarya değişikliği yaptırmış daha sonra cihazınızın yavaş şarj olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum, yüksek bir ihtimalle, cihazınıza kalitesiz bir batarya takıldığına işaret etmektedir.

Anakart Arzıası

Telefonunuz düşme, darbe veya sıvı hasarı aldıysa anakart üzerinde yıpranma meydana gelmiş olma ihtimali yüksektir. Anakart üzerinde yer alan şarj entegresinin bozulması ve yıpranması durumunda çeşitli şarj sorunları ortaya çıkar. Bunlardan biri de iPhone yavaş şarj oluyor sorunudur. 

Arıza tespiti ve onarımı için mutlaka anakart birimi olan bir teknik servise gitmelisiniz. 

iPhone Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Çözümleri Nedir?

Şarj Girişini Temizleyin

iPhone yavaş şarj oluyor sorununu çözmek için öncelikle telefon girişinde biriken toz ve kiri temizlemeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için antistatik bir fırça kullanmalısınız. Eğer antistatik özelliklere sahip bir fırçanız yoksa temiz bir diş fırçası kullanabilirsiniz. 

Dikkat etmeniz gereken nokta, şarj girişini sivri ve keskin bir materyalle temizlememektir. Bunu yaptığınızda basit bir şarj sorununun donanımsal bir sorun haline gelme ihtimaliniz vardır.

Şarj Kablosunu Kontrol Edin

Yavaş şarj olma sorununu çözmenin bir diğer adımı şarj kablonuzu kontrol etmektir. Şarj kablosu zarar görmüş ya da yıpranmışsa, iPhone’unuzun yavaş şarj olmasının nedeni bu olabilir. 

Şarj Adaptörünü Kontrol Edin

Kabloda bir hasar göremiyorsanız bir de şarj adaptörünü kontrol edin. Telefonunuzu farklı adaptörlerle şarj edip şarj olma hızını kontrol edin. Bu şekilde sorunun kablodan mı adaptörden mi kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Bozuk bir şarj adaptörünün yanı sıra, kalitesiz şarj adaptörleri de cihazınızın şarj olma hızını etkiler. Bazı kalitesiz şarj aletleri, telefonunuzu çok hızlı şarj eder. Ancak cihazınızın hızlı şarj olması düşünülenin aksine iyi bir şey değildir. Bu yüzden iPhone modelinize en uygun şarj aletini şeçmelisiniz.

iOS’u Güncelleyin

iPhone yavaş şarj oluyorsa, iPhone yazılımında sorun olabileceği genellikle gözden kaçmaktadır. iPhone’ununza her şarj kablosunu taktığınızda pilin şarj edilip edilmeyeceğine karar veren mekanizma telefonunuzun yazılımıdır. Bu nedenle, iPhone’unuzun yazılımında bir sorun varsa şarj soketinde veya şarj aletinde sorun olmasa bile iPhone yavaş şarj oluyor sorunu ile karşılaşırsınız. 

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme, adımlarını takip ederek iOS’u güncelleyin.

Hızlı Yöntemler

iPhone’unuz yavaş şarj oluyorsa deneyebileceğiniz hızlı yöntemler vardır. Bu yöntemleri, cihazınızda herhangi bir donanımsal ve yazılımsal sorun yoksa denemeniz işe yarayacaktır.

Telefonunuzu şarj ederken;

 • Uçak Modu’na alın
 • Ağır uygulamaları kullanmaktan ve uzun telefon görüşmeleri yapmaktan kaçının. 
 • Ekran parlaklığını kısın: Ayarlar > Ekran ve Parlaklık
 • Bildirimleri kapatın: Ayarlar > Bildirimler 
 • Arka Planda Uygulama Yenile’yi kapatın: Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile

iPhone Servis Fixplan Çözümleri

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri sorunu çözmeye yaramadıysa, telefonunuzu bir Fixplan teknik servisine getirin. Fixplan olarak, şarj soketi temizliği ve değişiminin yanı sıra anakart arızalarının onarımları da yapıyoruz. Garantili, profesyonel, hızlı ve garantili anakart onarım hizmeti almak istiyorsanız Fixplan sizin için doğru adres!

iPhone teknik servis fiyatlarını öğrenmek için websitemizi ziyaret edebilir, anakart tamiri hakkında daha fazla bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye