MacBook Aşırı Isınma Sorunu Nedenleri ve Çözümleri Nedir?

Macbook aşırı ısınma sorunu nedenleri ve çözümleri nelerdir, Macbook Pro çok ısınıyor, fazla ısınma çözümleri, macbook teknik servis

Özellikle MacBook Pro ve MacBook Air gibi taşınabilen Mac modellerinde, aşırı ısınmamasını sağlamak için tasarlanmış, gelişmiş soğutma sistemleri vardır. Buna rağmen, Macbook kullanıcılarının çoğu, aşırı ısınma sorunuyla karşılaşıyor. Aşırı ısınmanın sonucunda ise fanların fazla çalışmasından performans yavaşlamasına kadar sorunlarla karşılaşıyor. Çoğu zaman bunlar, ısınan bir MacBook’un tek semptomlarıdır. Ancak bazı durumlarda Macbook aşırı ısınma sorunu, bilgisayarın içindeki bileşenlere zarar vermektedir. Bu yazımızda Macbook cihazınız çok ısınıyor ve performansı yavaşlıyorsa yapmanız gerekenleri anlatıyoruz!

Macbook Neden Aşırı Isınıyor? 

 1. CPU işlemcisine çok yük binmesi: Mac’inizin işlemcileri ne kadar çok çalışırsa ısınmaları o kadar olasıdır. Bu yüzden, Mac’inizin ısındığını fark ettiğinizde yüksek güç gerektiren uygulamaları kapatın.
 2. Yüksek Ortam Sıcaklığı: Mac’ler çeşitli sıcaklık sınırlarını uyacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat yine de ortam sıcaklığının fazla olduğu yerler Macbook cihazınıza zarar verir. 
 3. Fanların Doğru Çalışmaması: Tozdan tıkanmış fanlar eskisi gibi çalışamaz. Bu yüzden bilgisayarı yeteri kadar soğutamazlar. MacBook fazla ısınıyor sorununu çözmek için fanların temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. 
 4. Uygulamalar: Hatalı uygulamalar: Macbook’unuzun çok ısınmasının bir diğer nedeni olabilir. Bilgisayarınız hatalı uygulamaları çalıştırmak için CPU işlemcisinin üzerine daha çok yük bindirir. Bu yüzden Macbook cihazlar aşırı ısınmaktadır. Hatalı uygulamaları tespit edip silmeniz gerekir. 
 5. Düzenli Bakımlarının Yapılmaması: Macbook’ların yüksek performansta çalışması için düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Düzenli bakımı yapılmayan cihazlarda aşırı ısınma gibi  sorunlar oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bakımı yapılmayan Mac’lerin kullanım ömrü azalır. 

Macbook Şarj Olmuyor >

MacBook Aşırı Isınma Sorunu Çözümleri Nedir? 

 1. CPU Kullanımını Kontrol Edin: 

MacBook ısınıyor sorunu için yapacağınız ilk ve en önemli şey CPU kullanımını kontrol etmektir. 

Finder > Uygulamaları > İzlenceler > Etkinlik Monitörü, adımlarını izleyin. Açılan sayfada, uygulamaların en çoktan en aza CPU kullanımlarının listesini göreceksiniz.

 1. Fazla Sekmeleri Kapatın

Özellikle Google Chrome kullanıyorsanız çok sayıda sekme açmak Macbook’unuzu ısıtır. Çünkü ne kadar sekme açıksa o kadar enerji kullanırsınız. 

 1. Oturum Açma Öğeleri

Oturum açma öğeleri, Macbook’unuzu ilk açtığınızda açık durumda olan uygulamalardır. Genellikle, bu uygulamaların açık olduğunu fark etmeyiz. Ancak Macbook bu uygulamalar yüzünden ısınmaktadır.

Apple Menu > Sistem Tercihleri > Kullanıcılar ve Gruplar > Oturum Açma Öğeleri 

Çıkan menüde, Mac’inizin başlangıcınca başlatılan uygulamaları göreceksiniz. Kapatmak istediğini uygulamaları seçin ve “-” seçeneğine tıklayın.

 1. Kullanmadığınız ve Hatalı Uygulamaları Silin

Uygulamaları silmek bilgisayarınızı çalıştıran ve çok çalıştığında aşırı ısınmasına sebep olan işlemcilerin yükünü hafifletecektir. 

SMC Sıfırlayın

SMC diğer görevlerinin yanı sıra Mac’lerin havalandırma sisteminden de sorumludur. Macbook sebepsiz yere aşırı ısınıyorsa SMC sıfırlamak işinize yarayabilir

 • T2 güvenlik çipi olan Mac Cihazlar:

2018’den sonra üretilen Mac’lerin çoğunda T2 çipi yer alır. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için ilk önce bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra Control, Option (Alt) ve Shift tuşlarına, aynı anda yedi saniye boyunca basılı tutun. Yedi saniye geçtikten sonra, bu tuşlara basmaya devam ederek güç tuşuna basılı tutun. Yeniden yedi saniye sayın ve bütün tuşları bırakın. Son olarak sadece güç tuşuna basıp bilgisayarınızı açın.

 • Çıkarılamayan Pili Olan Mac Cihazlarda:

2009 ortasından 2017’ye kadar üretilen MacBook Pro’lar ve 2017’den önce üretilen Macbook Air modeller çıkarılamayan pillere sahiptir. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra aynı anda Shift, Control, Option (Alt) ve güç tuşuna aynı anda basın. On saniye basılı tutun. Son olarak bütün tuşları bırakın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın

 • Çıkarılabilir Pili Olanlar:

2009 ortasına kadar üretilen tüm MacBook ve MacBook Pro modelleri çıkarılabilir pillere sahiptir. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. Sonrasında, güç tuşuna beş saniye basılı tutun. Son olarak, bataryayı yerine takın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın.

 • M1 çipi olan MacBook Modellerinde:

M1 çipe sahip olan MacBook modelleri, bilgisayarı her kapattığınızda SMC sıfırlamasını yapacaktır. Bu yüzden ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine basarak bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra, 30 saniye bekleyin ve bilgisayarı yeniden açın. 

 • iMac Modellerinde: 

Mac’inizi kapatın. Güç kablosunu çekin ve 15 saniye bekleyin. Daha sonra güç kablosunu tekrar yerine takın, 5 saniye bekleyin ve Mac’inizi açın. 

Fixplan: Macbook Teknik Servis Ankara 

Toz ve kalıntılar, zamanla Mac’inizin fanlarını bozmaktadır. Bu nedenle, Mac’iniz aşırı ısınmaya devam ederse detaylı bir temizlik ve bakım gerektiri. Düzenli bakım görmeyen Macbook cihazlarda aşırı ısınma sorunu oluşmaktadır. Çok ısınan Macbook’ların ise işlemcileri hasar görür. Macbook ısınma sorunu çözümü ve Macbook ömrünü uzatmak için düzenli bakım şarttır.

Fixplan teknik servislerimizde Macbook temizlik işlemi yaptırabilirsiniz. Fan bakımı, fan tozu temizleme, termal macunları değiştirme gibi rutin ve detaylı bakım işlemleri yapılmaktadır.  

MacBook teknik servis hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye