Macbook Klavye & Klavye Tuşları Çalışmıyor, Macbook Klavye Değişimi

Macbook klavye çalışmıyor, klavye tuşları çalışmıyor, klavye sorunları nasıl çözülür, Macbook klavye değişimi ve fiyatları nedir

Macbook bilgisayarlar ince yapılı ve hafif olmalarından dolayı çok kullanışlı olmalarıyla bilinmektedir. Fakat, bu kullanışlı bilgisayarlarda bile bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de Macbook klavye sorunlarıdır. Çoğu zaman, kullanıma bağlı veya yazılımsal sorunlar dolayısıyla Macbook klavyesi bozulmaktadır. Bu yazımız, klavye sorunu nedenleri & çözümleri, Macbook klavye değişimi hakkında.

Macbook Klavye Neden Çalışmıyor?

  • Toz ve kirin birikmesi.
  • Yazılımdan kaynaklı sorunlar.
  • Hatalı uygulama ve ayarlar.
  • Donanımsal sorunlar.

Donanımsal bir sorundan kaynaklı klavye sorunları için ➤ Macbook Topcase Değişimi

Macbook Klavye Çalışmıyor & Bazı Tuşlar Çalışmıyor

Macbook klavyesinin çalışmamasının en yaygın sebebi toz ve kirdir. Eğer daha yeni model bir Macbook’unuz varsa, en küçük miktarda toz bile klavye çalışmıyor sorununa neden olur. Çünkü 2015 yılından sonra üretilen Macbook modellerde, toz ve kirin birikmesine daha yatkın olan “kelebek klavye” adında mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma, Macbook’ların daha ince bir tasarıma sahip olmasını sağlasa da birçok klavye sorununu beraberinde getirmiştir. Kelebek klavye mekanizması hem MacBook Pro hem de MacBook Air modellerinde bulunmaktadır.

Macbook Şarj Olmuyor >

MacBook Klavye Değişimi ve Tamir Yöntemleri

Yazılım Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür?

Klavyeyi Temizleyin

Eğer Macbook klavyesi çalışmıyorsa, denemeniz gereken ilk yöntem klavyeyi temizlemektir. MacBook klavyesini temizlemek, çalışmayan klavyeler için Apple’ın da  önerdiği bir yöntemdir.

Bunu yapmak için ıslak olmayan, nemli bir bez kullanın. Ancak tozlar bezle temizleyebileceğinizden daha derindeyse, temizlik işlemi için profesyonel yardım almalısınız.

Macbook’u Şarja Takın

Bilgisayarınızın şarjının az olması bazı durumlarda klavye sorunlarını beraberinde getirmektedir. Macbook’unuzu şarja takın ve tamamen şarj olmasını bekleyin. Daha sonra klavyenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

Güncellemeleri Kontrol Edin

MacOS güncel değilse klavye problemleri yaşamanız muhtemeldir. Klavyeye ek olarak Touch Bar da çalışmıyorsa, sorunun yazılım olma ihtimali yüksektir. Bu yüzden, ilk önce yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra MacOS’u en son sürümüne güncelleyin.

Uygulamaları Kontrol Edin

Son zamanlarda yüklediğiniz uygulamaları kontrol edin. Uygulamalardaki bozuk bir ayar bilgisayarınızın bazı işlevlerinin çalışmamasına neden olmaktadır. Buna Macbook klavye sorunları da dahildir. Şüphelendiğiniz uygulamaları silin, bilgisayarınız yeniden başlatın ve klavyeyi kontrol edin. 

Yanlış Ayar Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür? 

Yavaş Tuşlar Özelliğini Kapatın

Yavaş tuşlar, bir tuşa basılmasıyla tuşun etkinleşmesi arasındaki süreyi ayarlar. Eğer bu özellik açıksa, her bir tuşa normalden daha uzun süre basmanız gerekir. 

Apple Menü > Sistem Tercihleri > Erişilebilirlik > Klavye 

Klavye Ayarlarını Kontrol Edin

Eğer klavye düzeni ayarları yanlış ayarlanmışsa sorunun kaynağı bu olabilir. Bulunduğunuz bölge ve dile göre bir klavye düzeni seçmek için;

Apple Menu > Sistem Tercihleri > Klavye > Giriş Kaynakları, adımlarını kullanın.

SMC Ayarlarını Sıfırlayın

Macbook’unuzun sistem yönetim ayarlarında sorun varsa klavye doğru çalışmayabilir. Böyle bir durumda SMC ayarlarını sıfırlamak sorunu çözecektir.

  • T2 güvenlik çipi olan Mac Cihazlar:

2018’den sonra üretilen Mac’lerin çoğunda T2 çipi yer alır. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için ilk önce bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra Control, Option (Alt) ve Shift tuşlarına, aynı anda yedi saniye boyunca basılı tutun. Yedi saniye geçtikten sonra, bu tuşlara basmaya devam ederek güç tuşuna basılı tutun. Yeniden yedi saniye sayın ve bütün tuşları bırakın. Son olarak sadece güç tuşuna basıp bilgisayarınızı açın.

  • Çıkarılamayan Pili Olan Mac Cihazlarda:

2009 ortasından 2017’ye kadar üretilen MacBook Pro’lar ve 2017’den önce üretilen Macbook Air modeller çıkarılamayan pillere sahiptir. Bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra aynı anda Shift, Control, Option (Alt) ve güç tuşuna aynı anda basın. On saniye basılı tutun. Son olarak bütün tuşları bırakın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın

  • Çıkarılabilir Pili Olanlar:

2009 ortasına kadar üretilen tüm MacBook ve MacBook Pro modelleri çıkarılabilir pillere sahiptir. bu cihazlarda SMC sıfırlamak için bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. Sonrasında, güç tuşuna beş saniye basılı tutun. Son olarak, bataryayı yerine takın ve güç tuşuna basarak bilgisayarınızı açın.

  • M1 çipi olan MacBook Modellerinde:

M1 çipe sahip olan MacBook modelleri, bilgisayarı her kapattığınızda SMC sıfırlamasını yapacaktır. Bu yüzden ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine basarak bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra, 30 saniye bekleyin ve bilgisayarı yeniden açın. 

Donanım Kaynaklı Sorunlar Nasıl Çözülür?

Macbook klavye çalışmıyor ve klavyenin belirli tuşları basmıyorsa sorunun kaynağı fiziksel olabilir. Sıvı teması, kullanıma bağlı yıpranma, düşme ve darbe gibi olaylar sonucunda klavyenin hasar alması olasıdır.

Böyle bir durumda Macbook klavye değişimi yaptırmanız gerekecek. Klavye değişimi sonucunda sorun çözülecektir. Burada önemli olan nokta Macbook klavye değişimi yaptıracağınız teknik servisi iyi seçmektir. 

Çünkü Macbook klavye değişimi sırasında ilk önce anakartın çıkarılması gerekir. Anakartın özenle çıkarılması daha sonra klavye değişimi yapılması gerekmektedir.

MacBook teknik servis hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye