Siri Çalışmıyor & Sesi Algılamıyor, Hey Siri Çalışmıyor Çözümleri

Siri çalışmıyor ve sesi algılamıyor, Siri cevap vermiyor, Hey Siri özelliği kullanılmıyor ne yapmalıyım, Siri çalışmıyor sorunu çözümleri

Siri, iPhone’larımızı kullanma şeklimizi değiştiren ve daha etkili bir hale getiren harika özelliklerden biridir. Parmağınızı bile kıpırdatmadan yol tarifi almayı, mesaj göndermeyi ve daha fazlasını yapmayı kolaylaştırır. Özellikle, “Hey Siri” özelliği bunlara olanak sağlar. Bu yazımızda Siri çalışmıyor sorununu düzeltmek için ne yapabilirsiniz anlatıyoruz.

“Hey Siri” Hangi Modellerle Uyumludur? 

“Hey Siri”yi etkinleştirdikten sonra, cihazınızın yan düğmesine veya home tuşuna basmadan Siri’yi kullanabilirsiniz. Bu özellik, cihazınıza ulaşamadığınız zamanlarda bile işlerinizi halletmeyi kolaylaştırır. 

“Hey Siri” özelliğini kullanabilmeniz için cihazınızın iPhone 6s ve üzeri bir model olması gerekmektedir. Böylece bu özelliği telefonunuz şarja takılı değilken de kullanabilirsiniz. 

Ancak, iPhone 6 veya daha eski bir model kullanıyorsanız, “Hey Siri”nin çalışması için cihazınızın prize takılı ve şarj olması gerekmektedir.

iPhone Ses Gelmiyor >

Ayarlar ile Siri Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Siri’nin Etkin Olduğundan Emin Olun

Eğer Siri çalışmıyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek Siri’nin etkin olduğundan emin olun.

Ayarlar > Siri & Arama

  1. “Hey Siri”yi Dinle
  2. Siri İçin Ana Ekran Düğmesi / Siri İçin Yan Düğme
  3. Kilitliyken Siri’ye İzin Ver, seçeneklerini etkinleştirin.

Wi-Fi veya Hücresel Veriye Bağlı Olduğunuza Emin Olun

Siri’yi kullanabilmek için iPhone’unuzun Wi-Fi veya hücresel ağa bağlı olması gerekir. Bu yüzden, bir ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. 

Wi-Fi ağına bağlı olup olmadığınızı kontrol etmek için; Ayarlar > Wi-Fi, adımlarını takip edin. Bağlandığınız Wi-Fi ağı açılan sayfada görünecektir.

Hücresel Veriye bağlı olup olmadığınızı kontrol etmek için; Ayarlar > Hücresel Veri

Konum Servislerinin Açık Olduğundan Emin Olun

Siri’nin birçok işlevi konumunuza bağlıdır. Bu nedenle Siri Konum Servislerinin açık olması gerekir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri

Konum servislerinin, Siri uygulaması için de açık olduğundan emin olun. Çünkü, konum servisleri açık olsa bile her bir uygulama için kapatılabilir. 

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Siri ve Dikte > Uygulamayı Kullanırken 

Yazılım ile Siri Çalışmıyor Sorunu Çözümleri

Siri, tıpkı iPhone’unuzdaki diğer uygulamalar gibi yazılım tarafından kontrol edilir. Yazılımda bir şeyler ters gittiyse, Siri’nin çalışmamasının nedeni bu olabilir.

iPhone’ununuzu Yeniden Başlatın

Bir yazılım sorununu düzeltmeyi denemek için ilk önce cihazınızı yeniden başlatın. Bu, denemeniz gereken ilk yöntemdir. Bunu yapmak için güc düğmesine birkaç saniye basılı tutun. iPhone X veya üstü bir model telefonunuz varsa güç tuşu ve ses düğmelerinden herhangi birine aynı anda basılı tutun. 

iOS’u Güncelleyin

iPhone’unuz eski bir iOS sürümünü çalıştırdığı için Siri çalışmıyor olabilir. iOS güncellemeleri, yazılımsal hataları düzeltebilir ve Siri gibi, telefonda zaten kurulu olan  uygulamaların özelliklerini iyileştirebilir. 

Yeni bir iOS güncellemesinin olup olmadığını kontrol etmek için:

 Ayarlar > Genel > Yazılım, adımlarını izleyin. Yeni bir yazılım varsa açılan sayfada görünecektir. 

Tüm Ayarları Sıfırlayın

Tüm ayarları sıfırlamak, iPhone’unuzun tüm kayıtlı ayarlarını siler ve varsayılan ayarlara döndürür. Yazılım sorunlarının izini sürmek çok zor olabilir. Bu yüzden daha ileri bir adım atmadan, tüm ayarları sıfırlamak işinize yarayacaktır.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla, adımlarını takip edin. Daha sonra, iPhone tüm ayarları silecek ve yeniden başlayacaktır. 

DFU Modu

Deneyebileceğiniz en son yöntem telefonunuzu DFU moduna almaktır. Son çare olarak telefonunuzu DFU moduna alıp yazılım atmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem verilerinizi sileceği için telefonunuzu ilk önce bir teknik servise göstermenizi öneriyoruz.

Siri Çalışmıyor Sorunu Donanım Kaynaklı Çözümleri

Siri hala çalışmıyorsa, iPhone’unuzunun hoparlöründe veya mikrofonunda bir donanım sorunu olabilir. Donanım sorunu olduğuna karar vermeden önce hoparlör ve mikrofon temizliğini yapın. Hoparlör ve mikrofonun toz, kir, ekran kılıfı gibi sebeplerden dolayı engellenmesi Siri çalışmıyor sorununu ortaya çıkarmaktadır. 

Temizlik işlemini yaptıktan sonra da bir yanıt alamıyorsanız mikrofonu olan bir kulaklığı telefona bağlayın. Daha sonra Siri’ye bir soru sorun. Siri, denediğiniz her yönteme rağmen cevap vermiyorsa anakart üzerinde yer alan ses entegresinde arıza meydana gelmiş olabilir

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye