Ekran Koruyucu Film ve Ekran Camı Farkı Nedir? - Fixplan Türkiye

Ekran koruyucu film ve ekran camı arasındaki farklar nelerdir, ekran koruyucu nedir, ekran filmi nedir, hangisi daha çok korur

Ekran koruyucu film ve ekran koruyucu cam nedir? Özellikleri nelerdir?

EKRAN FİLMİ

Gerekli mi?

Çizilmelere ve kırılmalara karşı daha dayanıklı olur.

Plastik ve Cam

Tempered Glass ekran filmlerini tercih ediyoruz.​

9H, 5D Terimleri

Terimlerin ne anlama geldiğini öğrenin ve doğru seçim yapın.​

Dikkat!

Hiçbir ekran filmi %100 koruma sağlamaz.​

Ekran Koruma Filmi​

Dikkat etmeniz gerekenler.

  • Terimlerin anlamlarını öğrenerek doğru ekran filmini alın.
  • Plastik ekran filmleri sadece çizilmeye karşı korur.
  • Tempered Glass çizilmeye ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır.
  • Bilmeniz Gerekenler​

Bilmeniz Gerekenler

Telefonların en pahalı ve kırılgan parçalarından biri ekranlardır. Yeni nesil cep telefonlarında, özellikle OLED cihazların ekran değişim fiyatları ise oldukça yüksektir.

Ayrıca iPhone 8 ve üzeri modellerde telefonların arka camı da kırılabilmekte, ayrıca bu durum cihazınızı garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. Bu sebeple arka camı da korumanız çok önemlidir.

Peki ekran koruyucu alırken nelere dikkat etmelisiniz? 9H, 3D, 5D, Tempered-Glass gibi terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek, doğru ekran koruma filmi tercihi yapmak için önemlidir.

Ekran Koruyucu Gerekli mi?​

Yeni nesil telefonlar artık güçlendirilmiş ve çiziklere dayanıklı Gorilla Glass ile üretilmektedir. Fakat yine de iyi bir ekran koruyucu ile çok daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Unutmayın, adı her ne kadar kırılmaz cam olsa bile, hem ekran koruyucunuz hemde telefonunuzun ekranı darbenin şiddetine ve daha önemlisi darbeyi aldığı açıya bağlı olarak kırılabilir.

Ekran koruyucuları genellikle cihazınızı kırılmaktan öte, çizilmeye karşı korur.

Ekran Koruyucu Film veya Ekran Camı​

Plastik ve kağıt gibi ince ekran koruyucu film, telefonlarınızı darbeye karşı korumaz. Anlatılan teknolojisi her ne olursa olsun, reklamları her ne şekilde yapılıyorsa yapılsın, Fixplan olarak yaptığımız testlerde bunu gördük.

Ancak kaliteli ince ekran filmleri, telefonlarınızı ağırlaştırmaz, dış görünümünde kozmetik açıdan büyük bir fark yaratmaz ve çizilmelere karşı korur. Genellikle de Ekran Koruma Camlarına göre daha uygun fiyatlıdır.

Tempered Ekran Koruma Camı​

Temperli camdan üretilen ekran koruyucular ise son dönemde oldukça rağbet görmektedir. Telefon ekran camı üzerine, bir cam daha takılmış gibi görünen bu koruyucular, çizilme ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca, kaliteli olan Koruma Camları kullanım açısından daha doğal bir his sunmakta ve kılıfla birlikte kullanıldığında varlığı hiç belli olmamaktadır. Kılıf kullanılmadığı taktirde camınızın biraz daha kalın durduğu yan açıdan belirgin olabilir.

Tempered Glass (Temperli cam) camın ince bir tabaka halide gelene kadar ısıtılmasından ve ardından hızla soğutulması işlemi ile yapılır. Bu ekran koruyucular sert bir tabaka şeklindedir, bu sayede ekranınıza uygulaması da çok daha kolaydır.

Tempered Glass ekran koruyucular az miktarda bükülebilir, ancak zorlarsanız kırılacaktır.

Fixplan olarak, standart ve plastik ekran filmleri yerine, biraz daha yüksek bir ücretle Tempered Glass almanızı tavsiye ederiz.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

9H Ekran Filmi Nedir?​

Ekran koruma filmleri üzerinde çeşitli ibareler ile karşılaşabilirsiniz.

  • 9H Hardness
  • Military Grade Protection
  • Oleophobic Nano-Coating
  • 3D, 4D, 5D, 6D Terimleri
  • Privacy Layer

9H Hardness
Ekran koruma filminin en sert kalem standardı olan 9H kalemle çizilemediğini belirtir. Çok büyük bir dayanıklılık testi değildir ancak üreticinin bu konuya dikkat etmesi ürün kalitesi açısından önemlidir.

Oleophobic Coating
Ekran koruyucu üzerinde bulunan Nano seviyede bir kaplamadır ve bu sayede ekran koruyucunuz yağ tutmaz ve parmak izlerini çok fazla göstermez. Ancak bu kaplamanın geçici olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıma ve telefonu nasıl temizlediğinize bağlı olarak birkaç ay içerisinde bu özelliği yok olabilir. Bu özellik tüm yeni telefonlarda da mevcuttur ancak bu katman zamanla telefonunuzdan silinmekte ve parmak izleri daha görünür bir hal almaktadır. Ayrıca bu sebeple, ekranınız kırıldığında da orijinal ekran değişimi tavsiye ediyoruz

Military Grade Protection
Askeri derecede koruma sağladığını belirten bu ibare maalesef sadece bir pazarlama stratejisi. Koruma camının çok sert olması, çok daha iyi bir koruma sağlayacağı anlamına gelmez ve telefonun ekran camı yine de kırılabilir.

Privacy layer
Ekrana 90 derece dışında bakılan açılardan görünmesini engeller. Böylece yanınızdaki kişiler ekranınıza baktığında telefonunuzda sadece siyah veya çok karanlık bir ekran görür. Tabi bu beraberinde çeşitli sorunlarda getirir. Mesela arkadaşınıza bir şey göstermek istediğinizde telefonunuza tam karşıdan bakması gerekecektir. Ayrıca topluluk içinde telefonunuzdan bişey okuyorsanız, insanlar çalışmayan, simsiyah bir ekrana boş boş bakıyorsunuz sanabilir.

3D, 4D, 5D, 6D Ekran Koruma
3D ve 4D gibi değerler ekranın koruma sertliğini ve koruma filminin kıvrımlı olduğunu ayrıca ekran koruyucuları kırıldığı zaman parçalarının etrafa dağılmadığını belirtmektedir. Yeni nesil telefonların çoğu kıvrımlı ekran kullandığı için bu ibarelere dikkat etmek önemlidir.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye