iPhone Pil Kıyaslaması - iPhone Pilleri Hakkında Bilgilendirme - Fixplan

iPhone pil kıyaslaması ile hangi iPhone modelinin pili daha dayanıklı görelim. Yapılan testler ile iPhone modellerinin pillerini kıyasladık.

iPhone Pil Kıyaslaması

iPhone Modellerinden Hangisi Daha Uzun Ömürlü?

iPhone Pil Kıyaslaması

Pil ömrü günümüzde akıllı telefonlar için en önemli faktörlerden biri olma özelliğini taşıyor. Apple ise resmi olarak iPhone modelleri arasında pil kıyaslaması yapmaktan kaçınıyor. Bu nedenle bu yazımızda iPhone bataryalarıyla ilgili gerekli bilgileri topladık. Sizlere iPhone satın alırken inceleyebileceğiniz bir kaynak sunmayı amaçladık.

iPhone arenasına son katılan telefon olan iPhone SE 2.Nesil en verimli batarya ömrüne mi sahip? Geri kalan iPhone modelleriyle nasıl kıyaslanıyor?

Pil ömrü, bataryanın fiziksel durumu, işlemci verimliliği ve işletim sistemi davranışlarının hepsi tarafından belirlenen bir olgudur.  Pil ömrü oyun, GPS gibi özelliklerin kullanılmasıyla, hatta coğrafi konumunuzun değişmesi ile dahi önemli ölçüde değişebileceğinden kesin veriler elde etmek zordur.

Örneğin, servis sağlayıcınızın uzağında bulunuyorsanız iPhone cihazınız hücresel bağlantıyı sağlayabilmek için daha çok çalışmaya başlar, dolayısıyla da batarya ömrünüz azalır.

Bütün olarak baktığımızda, gerek artan batarya kapasiteleri gerek de yapılan yazılım güncellemeleri doğrultusunda iPhone cihazlarının batarya ömürlerinin son yıllarda arttığını söylemek yanlış olmaz.

Apple tarafından her yıl yayınlanan ve batarya konusunda bilgi içeren içeriklerden biri ise ‘video oynatma’ testi. Bu test basit şekilde cihazın çevrimdışı sürekli video oynatma altında ne kadar süre açık kalabildiğini ifade eder.

iPhone dünyasının batarya kralı beklendiği gibi Apple’ın en pahalı ve en büyük modeli olan iPhone 11 Pro Max olarak karşımıza çıkıyor. Bu modelde yaklaşık 4000mah kapasitesinde bir batarya bulunuyor ve diğer Android modellere bir rakip olarak görülüyor.

Yeni iPhone SE’nin pil ömrü ise Apple’ın amiral gemileriyle rekabet edebilecek düzeyde değil.Muhtemelen maliyet nedeniyle iPhone SE modelinde bulunan batarya iPhone 8 ile aynı görünüyor. Bunun sonucu olarak da 13 saat çevrimdışı video oynatma verisi karşımıza çıkıyor.

Bu da orijinal iPhone SE ile yeni versiyonun bataryasının hemen hemen aynı olduğunu belirtiyor. Her ne kadar durum böyle olsa da, ılımlı kullanımda pilin bir gün boyunca dayanabileceğini unutmayalım.

Apple’ın iPhone 11 modellerinden sonrası için yayınladığı diğer bir veriye göre ise çevrimdışı ve çevrimiçi olarak yapılan video oynatma testlerinde yaklaşık %40’lık bir fark ortaya çıkıyor.

Bu da kablosuz ağ ve hücresel verinin batarya ömrünü etkileyen önemli faktörlerden diğerleri olduğunu bizlere gösteriyor.

Hızlı Şarj

Pil ömrü konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hızlı şarj konusudur.

iPhone 8 ve sonrası modeller için kullanılabilen 18W’lık hızlı şarj cihazları sayesinde %50 pil doluluğuna yaklaşık yarım saatte ulaşılabilir durumda.

Yalnızca iPhone 11 Pro modeliyle beraber verilen hızlı şarj cihazı diğer modellerde bulunmuyor. Bunun yerine SE modeli de dahil olmak üzere diğer cihazlarla birlikte 5W’lık normal Apple şarj cihazı geliyor olsa da hızlı şarj cihazlarını edinmek mümkün.

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye