Telefon ıslandığında pirinç iyi bir fikir mi? -Fixplan Türkiye

Telefon ıslandığında pirinç bir telefonu oluşabilecek problemlerden korumaz. Hatta, telefonunuzu pirinç içine koymak sorunu kötüleştirebilir

Telefon ıslandığında pirinç işe yarar mı? Yoksa işleri daha mı kötüleştirir? Devamı yazımızda…

Sıvı Teması

IP DERECESİ

IP derecesi ne olursa olsun, telefonunuz su geçirebilir.​

GARANTİ​

Firmalar genellikle sıvı temasına garanti vermez.​

PİRİNÇ !​

Pirinç işe yaramaz hatta daha fazla zarar verebilir!​

ONARIM

iPhone sıvı teması konusunda onarımı daha kolaydır.​

Pirinç Hakkında

  • Telefon ıslandığında pirinç içine koymak işe yaramaz.
  • Pirinç daha fazla zarar verebilir.
  • Pirinç yüzünden onarım daha zor hale gelebilir.

Bilmeniz Gerekenler

Telefon – Su – Pirinç – Tahta! Tahta mı?

Pirinç ekonomik ve güzel bir yemek olabilir ama kesinlikle ıslanmış bir akıllı telefonu oluşabilecek problemlerden korumaz. Hatta, telefonunuzu pirinç içine batırmak, sorunu daha da kötüleştirir. Özellikle de telefon hala açıksa…

Pirinç içinde bulunan ve belki gözle göremeyeceğiniz tüm minik toz parçacıkları telefonun içine girip yapışabilir. Bu hem telefonun daha fazla hasar görmesine, hem de onarım sürecini zorlaştırmasına neden olabilir.

Pirinç bir yemektir, ıslanan telefonu kurtarmak için bir araç değildir!

Sıvı Teması Telefonu Bozar mı ?​

Fixplan, modern elektronik aksamın su hasarını onarmak için bu konuda uzman teknisyenler ile çalışmaktadır.

Bir telefon su ile temas ettiği anda korozyon gerçekleşir. Telefonu bozan sıvı değil, sıvı içinde bulunan mineraller ile elektronik devreler arasında oluşacak tepkimedir. Korozyon oluşumu bazen önemli ve kritik parçalara isabet eder, bazen etmez.

Sıvı teması olunca ne yapılmalı ?​

Telefonu iyice kuruyana kadar (evet biliyoruz çok zor) açmadan bekleyebilirseniz ve şansınız yaver gidirse, hiç bir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefonu pirinç torbasına koymak ve telefonun bu şekilde kurtulacağını umut etmek… Bunu yapan yüzlerce müşterimiz oldu ve biz kendimizde bu tecrübeyi denemek istedik. Sonuç olarak telefon çalışıyordu ama onu kurtaran kesinlikle pirinç değildi çünkü telefon içine baktığımızda oksitlenme meydana gelmiş ve bağlantı noktaları fazlasıyla aşınmıştı. Korozyon telefon içinde artmaya devam etti ve bozulmasın diye dua etmekten başka yapacak bişey yoktu.

Fixplan gerçek çözüm sunar:
Telefonu sökün, telefon içine giren sıvıyı çıkarmak için korozyona maruz kalan parçaları gevşetin ve içinde %90 izopropil alkol olan Sonic titreşim cihazına koyun.

  • Telefonu hemen kapatın
  • Telefon içindeki parçaların suyla temasını mümkün olduğunca temizleyerek kesin
  • Sıvı temasını engellemek için mümkün olan tüm parçaları ayırın.
  • Telefonunuzun bataryasını çıkarın ve değiştirin.
  • Anakart ve paslanmış görünen diğer tüm parçaları çıkarın ve bunları% 90 izopropil alkole batırın. (kamera ve ekran hariç)
  • Suya batırılan parçaları Antisatik ESD bir fırça ile fırçalayın, alkolü kurutun ve titizlikle tekrar birleştirin.

Bu kısa ve kolay bir işlem değildir. Ayrıca, cihazınız zaten su geçirmezlik özelliğine sahipse (ama birçok kişinin başına geldiği gibi, yine de su geçirdiyse) telefonu açarak diğer parçaları da tehlikeye atabilirsiniz. Bu prosedürü uygulamak için yeterli bilginiz, ekipmanınız ve zamanınız yoksa ve sıvı teması onarım ücretini ödemek istemiyorsanız, telefonunuzu mümkün olduğunca uzun bir süre kurumaya bırakmanızı öneririz.

Su Geçirmemesi İçin Ne Yapmalısınız?​

Telefonunuzun ıslanma şansı olduğunu önceden biliyorsanız, telefonla havuza girmeyi planlıyorsanız, bazı koruma yöntemleri alabilirsiniz.

Özel tasarlanmış su geçirmez poşet kapları ve kılıflar, temel ekran erişimi sağlarken telefonunuzu korumanızı sağlar. IP derecesi her ne olursa olsun telefonunuz su geçirebilir! Bu konuyla ilgili yazımızı mutlaka okuyun.

Önceden planlamadığınız bir sıvı teması olur veya bir kaza meydana gelirse, cihazınızı hemen kapatın ve pirinç kullanmayın! Pirinç telefonunuza daha fazla zarar vermenize neden olabilir!

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye