Telefonunuz su geçirmez değildir! - Fixplan Türkiye

Telefonunuz su geçirmez değildir! IP derecesi nedir, pirinç ise yarar mı, su telefonu bozar mı? sıvı teması nedir ve tamiri var mıdır

Telefonunuz Su Geçirmez Değildir !

Kullandığımız cihazlar su geçirmez değildir! Su geçirmez özelliği ile satılıyor olsa bile bu tamamen su geçirmez olduğu anlamına gelmez. Sadece bir dereceye kadar suya karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Sıvı Teması

IP Derecesi

IP derecesi ne olursa olsun, telefonunuz su geçirebilir.​

GARANTİ​

Firmalar genellikle sıvı temasına garanti vermez.​

PİRİNÇ !​

Pirinç işe yaramaz hatta daha fazla zarar verebilir!​

ONARIM

iPhone sıvı teması konusunda onarımı daha kolaydır.​

Sıvı Teması Hakkında

Her telefon zamanla su geçirebilir.

  • Telefonlar tamamen su geçirmez değildir.
  • Sıvı temasına karşı garantili değildir.
  • Zamanla sıvı geçirmezlik özelliğini kaybeder.

Bilmeniz Gerekenler​

Samsung, Avustralyalı bir güvenlik grubu (ACCC) tarafından dava ediliyor, çünkü Samsung reklamları ve sosyal medya yayınları, Galaxy telefonlarının okyanusun derinliklerinde ve havuzlarda su geçirmeden yüzdüğünü gösteriyor, ancak Samsung, “deniz veya havuz kullanımına” karşı uyarıyor ve garanti kapsamı su hasarını kapsamıyor.

Reklamlar, IP puanları (IP67, IP68) ve telefonların X derinliğinde X süre boyunca suya dayanıklı olma iddiası kafa karıştırıcıdır. Bazı haberler ve inceleme siteleri, telefonlara “su geçirmez” deyince, gerçekler tam olarak söylenemediğinde durum daha da kötüleşir.

Gerçek şudur ki; telefonlar su konusunda tamamen güvenli değil, tamamen su geçirmez değil ve garanti kapsamında değildir.

Her Telefon Su Geçirebilir!​

Fixplan olarak bir çok telefonu parçalara ayırıp analiz ediyoruz. Bizim gibi birçok analiz ve yorum yapan YouTube kanalları, teknoloji dergileri ve kişiler var. Ancak bu analiz ve yorumlarda değinilmesi gereken önemli bir konuyu atlıyorlar. IP68 telefonunuz ile havuza, denize girdiğinizde ya da (dürüst olalım) tuvalette bir kazaya maruz kaldığında, bir sorun olur mu? EVET büyük bir sorun olabilir!

Telefonunuzu su geçirmez yapan genellikle bir yapıştırıcı banttır. Yapıştırıcı, düğmelerin, bağlantı noktalarının, hoparlörlerin ve telefonunuzun su ve havaya maruz kalan diğer bölümlerinin etrafında su geçirmez bir alan oluşturur. Telefonunuz yepyeni olduğunda ve henüz en ufak bir zarar görmediğinde suya oldukça dayanıklı olabilir.

Ancak bu yapışkan bantlar zamanla aşınır ve çatlamalara, kıvrılmalara, klor ve diğer kimyasallara maruz kalmaya karşı hassastır. Bir veya iki yıl sonra, telefonunuz muhtemelen sıvı geçirmezlik özelliğini fazlasıyla kaybeder.

Bazı Samsung modelleri darbe ve yetkisiz müdahale olmadığı taktirde sıvı temasına karşı, her durumda olmasa da garantilidir. Şarj soketinden giren bir sıvı garanti kapsamında iken, SIM yuvasından giren sıvı garanti kapsamı dışında sayılabilmektedir. Bu nedenle, cihazım sıvı geçirmez, geçirse de %100 garantili diye rahat davranmamanızı tavsiye ederiz.

iFixit CEO’su Kyle Wiens, Wall Street Journal’da yaptığı açıklamada çok daha karamsardı: “Telefonların verdikleri IP derecesi, bir telefon aldığınız ilk gün geçerlidir ve ondan sonraki gün geçersizdir.”

Su Telefonu Bozar Mı?​

Yapıştırıcı bantlar su geçirmez olmanın tek yolu değildir. Apple, OnePlus ve diğer birkaç telefon üreticisi, anakart bağlantıları silikon ile kaplıyor. Apple’ın tamir edilebilirlikten ödün vermeden akıllı telefonların su yalıtımında lider olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle iPhone anakart onarımlarını çok daha başarılı şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Aynı şey su yalıtımı için de geçerlidir: kutudan çıkar çıkmaz mükemmel bir durumda çalışır, ancak soda, bira, kahve, yerçekimi, yüksek ısı — telefonunuzun mükemmel sızdırmazlık özelliğini her şey bozar.

Telefonlardaki su hasarının ne kadar olduğu değil, hangi minerallerin hangi bileşenlerine tepki verdiği ile ilgilidir. Telefonu öldüren su değil, korozyon ve oksitlenmedir.

Su Geçirmemesi İçin Ne Yapılabilir ?​

Telefonunuzun ıslanma şansı olduğunu önceden biliyorsanız, telefonla havuza girmeyi planlıyorsanız, bazı koruma yöntemleri alabilirsiniz.

Özel tasarlanmış su geçirmez poşet kapları ve kılıflar, temel ekran erişimi sağlarken telefonunuzu korumanızı sağlar.

Önceden planlamadığınız bir sıvı teması olur veya bir kaza meydana gelirse, cihazınızı hemen kapatın ve pirinç kullanmayın! Pirinç telefonunuza daha fazla zarar vermenize neden olabilir!

ÜCRETSİZ KARGO

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo: 434 686 616

ANKARA
İZMİR
Diğer Haberler
SaaS & App Webflow Template - Atlantic - Crafted by Azwedo.com and Wedoflow.com
Premium Teknik Servis.

Fixplan teknik servislerinde iPhone tamir işlemi yapılan tüm telefonlara garanti verilmektedir. Apple modellerinin tamiri, alanında uzman, mesleki yeterlilik sertifikasına sahip ve gerekli eğitimleri almış teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo

Ankara: 434 686 616
İzmir: 714 693 930

Şubeler / Servis Noktaları

Sorularınız, randevu, adres ve iletişim bilgileri için lütfen şehir seçiniz.

Şube Seçiniz

Bu internet sitesinde belirtilen fiyatlar farklılık gösterebilir ve tüm modellere hizmet sunulamayabilir.
Kampanya ve indirimler modellere ve arızalara göre değişiklik gösterebilir ve/veya geçerli olmayabilir.

Phone®, iPad®, Apple Watch® ve Mac®, Apple® Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan hizmet ile makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir. Her ofis bağımsız birer franchise işletmesidir.

Fixplan® Türkiye